Komunista Štrougal možná opět půjde k soudu. Tentokrát kvůli elektrickému plotu na hranicích

16.11.2013 12:09

Premiér předlistopadové vlády Lubomír Štrougal může jít před soud za smrtící elektrický plot, který v 50. a 60. letech lemoval hranici Československa se západním Německem a s Rakouskem. Informuje o tom sobotní Mladá fronta Dnes. Elektrický plot se smrtícím napětím zabil tehdy 91 uprchlíků. Dosud byli v souvislosti s úmrtími na západních a jižních hranicích odsuzováni jen řadoví pohraničníci.

Komunista Štrougal možná opět půjde k soudu. Tentokrát kvůli elektrickému plotu na hranicích
Foto: Jan Duchek
Popisek: Česko-německé pomezí na Šumavě
reklama

Podle listu už jen pár měsíců chybí policistům, aby případ uzavřeli a pohnali k odpovědnosti tvůrce československé železné opony z let 1948 až 1989. „Především ty, kteří se podíleli na vytvoření elektrických plotů kolem hranic – drátěné stěny se smrtícím napětím. Elektřina zabila 91 uprchlíků,“ uvedl list s tím, že celkový počet obětí železné opony se odhaduje na tisícovku.

„Předpokládám, že důkazy shromáždíme do konce roku,“ cituje list ředitele policejního Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavla Breta. Kteří lidé by v této souvislosti měli být obviněni, ale Bret nechtěl říct. Upozornil ale, že tyto zločiny nejsou promlčeny a jejich organizátoři jsou podezřelí z obecného ohrožení či zneužití pravomocí, kde prý hrozí až desetileté vězení.

Podle novin jedním z těch, kdo se z titulu své funkce mohl na udržování elektrického plotu podílet, je expremiér Lubomír Štrougal. Ten byl v 60. letech ministrem vnitra. „V té době byla elektrická stěna ještě v provozu a umírali na ní lidé,“ píše deník. Sám Štrougal se novinářům k celé věci odmítl vyjádřit.

Podnět ke stíhání podali před pěti lety novinář z Mf Dnes Luděk Navara, zpěvák Jaroslav Hutka a redaktoři České televize Lenka Poláková a Josef Albrecht.

Podle listu se o smrtících hraničních zátarasech jednalo na zasedání politického sekretariátu ústředního výboru komunistické strany 22. dubna 1953. „Ze zápisu je zjevné, že všichni vědí, jak hranice vypadají. Tedy, že tam je drátěný zátaras napájený smrtícím elektrickým napětím. Účastnil se například Antonín Novotný, budoucí prezident. A na jiné podobné schůzi zase seděl Antonín Zápotocký i Klement Gottwald. Ta schůze se konala přímo na Pražském hradě 28. února 1952. Víme i čas: v 16.00. A schválil se tam plán na zaminování „nepřehledných úseků“ státní hranice,“ píše list.

Podle něj byla celková délka minových polí 183 kilometrů, střepinových min se na ně spotřebovalo 16 tisíc, což tehdy stálo 4,84 milionu korun.

Smrtící elektrický proud byl v zátarasech vypnut v roce 1965. „Zatím jediný, kdo byl za ně vyšetřován, byl Ludvík Hlavačka, první velitel Pohraniční stráže, který však zemřel dřív, než byl souzen,“ podotkl deník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

17:26 Piráti? Psychoušové a bonzáci! A šéfky TOP 09 se bojím. Podívejte se na ni, má to v očích! U Xavera vystoupila novinářská „šlechta“

Komentátor Petr Holec se domnívá, že strana Pirátů je stranou, která je založená na bonzáctví. Předs…