Komunista Štrougal možná opět půjde k soudu. Tentokrát kvůli elektrickému plotu na hranicích

16.11.2013 12:09 | Zprávy
autor: vam

Premiér předlistopadové vlády Lubomír Štrougal může jít před soud za smrtící elektrický plot, který v 50. a 60. letech lemoval hranici Československa se západním Německem a s Rakouskem. Informuje o tom sobotní Mladá fronta Dnes. Elektrický plot se smrtícím napětím zabil tehdy 91 uprchlíků. Dosud byli v souvislosti s úmrtími na západních a jižních hranicích odsuzováni jen řadoví pohraničníci.

Komunista Štrougal možná opět půjde k soudu. Tentokrát kvůli elektrickému plotu na hranicích
Foto: Jan Duchek
Popisek: Česko-německé pomezí na Šumavě

Podle listu už jen pár měsíců chybí policistům, aby případ uzavřeli a pohnali k odpovědnosti tvůrce československé železné opony z let 1948 až 1989. „Především ty, kteří se podíleli na vytvoření elektrických plotů kolem hranic – drátěné stěny se smrtícím napětím. Elektřina zabila 91 uprchlíků,“ uvedl list s tím, že celkový počet obětí železné opony se odhaduje na tisícovku.

„Předpokládám, že důkazy shromáždíme do konce roku,“ cituje list ředitele policejního Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavla Breta. Kteří lidé by v této souvislosti měli být obviněni, ale Bret nechtěl říct. Upozornil ale, že tyto zločiny nejsou promlčeny a jejich organizátoři jsou podezřelí z obecného ohrožení či zneužití pravomocí, kde prý hrozí až desetileté vězení.

Podle novin jedním z těch, kdo se z titulu své funkce mohl na udržování elektrického plotu podílet, je expremiér Lubomír Štrougal. Ten byl v 60. letech ministrem vnitra. „V té době byla elektrická stěna ještě v provozu a umírali na ní lidé,“ píše deník. Sám Štrougal se novinářům k celé věci odmítl vyjádřit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Vliv Ruska

Jak podle vás více bojovat s vlivem Ruska u nás? Sám přiznáváte, že s ním dostatečně nebojovala ani předchozí vláda. A objektivně, nemyslíte, že se Macinka jako jeden z mála ve vládě staví proti Rusku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

EU tamhle. Tady je hašišácký stát! V zemi, kde Trump sklízí „duchovní fakáče“

18:40 EU tamhle. Tady je hašišácký stát! V zemi, kde Trump sklízí „duchovní fakáče“

„Největší ego chodící po téhle zemi. Všechno musí být podle něj. A když narazí, tak se chová jako gu…