Komunisté chtějí zpátky v kalendáři Mezinárodní den studentstva

26. 12. 2013 13:04

Poslanci KSČM navrhli vrátit do názvu státního svátku 17. listopadu Mezinárodní den studentstva. Zdůvodňují to tím, že veřejnost ztrácí povědomí o událostech roku 1939. Pokud by byla předloha schválena, státní svátek 17. listopadu by nesl pojmenování Mezinárodní den studentstva, Den boje za svobodu a demokracii.

Komunisté chtějí zpátky v kalendáři Mezinárodní den studentstva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Památník 17. listopadu na Národní třídě
reklama

Novelu zákona o státních svátcích, kterou poslanci KSČM předložili ve sněmovně, nejprve posoudí vláda. Poté o ní rozhodne Parlament. Předkladatelé připomínají, že svátek Mezinárodního dne studentstva byl v roce 1990 přejmenován na Den boje studentů za svobodu a demokracii a později na Den boje za svobodu a demokracii. "Také v důsledku toho se z povědomí veřejnosti, zejména mladé, znalosti o 17. listopadu 1939 vytrácejí a tím, bohužel, i jeho význam," zdůvodňují návrh.

Dne 17. listopadu 1939 byli zatýkáni studenti, popraveni studentští funkcionáři a uzavřeny české vysoké školy nacisty za někdejšího protektorátu v souvislosti s demonstrací proti německé okupaci, v níž se změnil pohřeb studenta Jana Opletala. Opletal podlehl zranění, které utrpěl při manifestaci ke vzniku Československa 28. října 1939.

Ve stejný den v roce 1989 byla v Praze pietní studentská demonstrace, připomínající si právě Mezinárodní den studentstva, brutálně napadena komunistickou policií. To odstartovalo pád komunistického režimu v tehdejším Československu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v teplickém závodě o senátní křesl…