Komunisté se usnesli: Příčinou uprchlické krize je imperiální politika velmocí

20.06.2015 17:01

Hlavní příčinou nynější krize kvůli masivnímu přílivu uprchlíků do Evropy je podle komunistů imperiální politika velmocí, především USA a NATO. Běžencům je třeba pomoci hlavně na jejich území, a to formou okamžité pomoci i dlouhodobých rozvojových programů. Na dnešním zasedání se na tom shodl Ústřední výbor KSČM, informovala ČTK Šárka Cicvárková z mediálního úseku strany.

Komunisté se usnesli: Příčinou uprchlické krize je imperiální politika velmocí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip, předseda KSČM

"KSČM odmítá šíření nenávisti k lidem jiné rasy, národnosti či náboženství, protože takové uvažování je nástrojem destrukce a další nestability," uvádí se ve stanovisku opoziční strany. Posílená ochrana schengenské hranice zejména na jihu a jihovýchodě Evropské unie je podle komunistů sice důležitá, sama o sobě však nestačí. "Už před branami EU je potřeba budovat systém, který pomůže běžence ochránit a postupně vracet k normálnímu životu," soudí.

Okamžitá a realistická pomoc migrantům předpokládá neprodleně věcně posoudit kapacitu pomoci na evropském území

Vedení KSČM zdůraznilo, že za současné napjaté situace je třeba odmítnout šíření paniky a xenofobie. "Obracet chudé proti chudým znamená odvracet pozornost od skutečných příčin sociální a humanitární migrace," uvedl ústřední výbor. Za hlavní komunisté považují mezinárodní rozvojovou pomoc. Investice do dopravní infrastruktury, vzdělání či zdravotnictví by měly přicházet hlavně ze Spojených států a zemí NATO, které se podle KSČM hlavní měrou podílely na rozvratu Libye, Sýrie či Iráku.

"Okamžitá a realistická pomoc migrantům předpokládá neprodleně věcně posoudit kapacitu pomoci na evropském území a rozhodovat o ní demokraticky, ne za zády lidí, a s respektem k suverenitě členských zemí EU," uvedla KSČM. Současně vyzvala vládní koalici, aby s opozicí i veřejností otevřeně mluvila o řešení nynější uprchlické krize.

EU čelí přílivu uprchlíků z Afriky, Sýrie a dalších zemí zasažených válkou a chudobou. Evropská komise proto navrhla přerozdělování uprchlíků na základě kvót. Premiéři zemí visegrádské čtyřky je na pátečním zasedání v Bratislavě odmítli. Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko chtějí pomoci řešit migrační krizi na základě dobrovolnosti.

Také prezident Miloš Zeman tvrdí, že Česko má pomáhat na území, odkud uprchlíci do Evropy odcházejí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) soudí, že řešením náporu migrantů v EU by byla dohoda s africkými státy o návratu uprchlíků, pokud nezískají azyl.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…