Komunisté trvají na referendu k církevním restitucím. Duka se bouří

18.11.2013 20:26 | Zprávy
autor: nem

Jedni z nejhlasitějších kritiků církevních restitucí, komunisté, trvají na jejich co nejráznější revizi. Po přijetí zákona o obecném referendu by na toto téma chtěli ihned uspořádat lidové hlasování. Pro server Týden.cz to uvedl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Komunisté trvají na referendu k církevním restitucím. Duka se bouří
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Kováčik

"Každý zákon, který sněmovna přijme, pak může zrušit. My chceme dát možnost občanům vyjádřit se v referendu," sdělil postoj KSČM. Referendum by podle jeho názoru nebylo nutné, pokud by se na parametrech změny či novelizace zákona o církevních restitucích shodla vláda. Takovou možnost ale nepovažuje za příliš reálnou. „Vzhledem k tomu, jak teď probíhají jednání o vládě, tak nevěříme, že se to z vládních lavic podaří opravit. Zejména, pokud by ve vládě měla být KDU-ČSL," dodal.

S názorem komunistů ale nesouhlasí kardinál Dominik Duka. "V referendu se rozhodují věci obecné důležitosti, ale neřeší se otázky spravedlnosti či nespravedlnosti. To bychom potom měli třeba referendum, zda odsoudit toho nebo onoho. Pak bychom měli také referendum, zda budeme obnovovat trest smrti," zpochybnil tento možný krok.

"Tuhle argumentaci samozřejmě znám a souhlasím s ní. Referendum by samozřejmě nebylo o tom, zda zasahovat do majetkových poměrů církve, ale o tom, zda by sněmovna získala mandát k tomu zákon měnit," vysvětlil ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…