Komunisté zhrozeni: Klaus umožnil prolomení Benešových dekretů

23. 11. 2012 18:55

Zákon o církevních restitucích opustil prezidentskou kancelář sice bez podpisu prezidenta, ale také bez jeho veta. Tím Václav Klaus umožnil výkon tohoto kontroverzního zákona, který odmítá většina občanů. Velmi kriticky se k tomu staví také KSČM. ParlamentníListy.cz se proto dotázaly několika komunistických poslanců, jak nyní vnímají krok prezidenta Václava Klause. Znejistil tím i nedotknutelnost Benešových dekretů, kterou doposud zásadově hájil.

Komunisté zhrozeni: Klaus umožnil prolomení Benešových dekretů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
reklama

„Pan prezident to sice nepodepsal, ale také nevetoval,“ říká ParlamentnímListům.cz zklamaně církevní expert za KSČM Vladimír Koníček. „Václav Klaus sice tvrdí, že s tím nesouhlasí, ale to měl přece dokumentovat tím, že by ten zákon vetoval,“ dodal.

Jak Koníček dále uvedl, prezident, který neustále mluvil o prolomení Benešových dekretů, svým jednáním tomu vlastně nezabránil, ale umožnil. „Jednání prezidenta považuji za alibistické. Nechtěl si to rozházet s arcibiskupem Dukou, ale zároveň chtěl udělat dojem, že to nepodepsal,“ říká poslanec.

Kroky prezidenta se rozcházejí s činy

„Byť pan prezident říká, že je ten zákon špatný, jeho slova se rozcházejí s činy,“ soudí poslanec. Slovy prý Václav Klaus říká, že je proti, svým skutkem ale ten zákon podpořil. „Lidé to vnímají tak, že na konci svého období mohl více naslouchat národu, který si tento zákon více než v 80 procentech nepřeje. Myslím, že si svůj obraz u lidí, u veřejnosti velmi pohoršil,“ řekl poslanec. „Odchod s čistým štítem vůči národu se nekoná“, dodal pro ParlamentníListy.cz.

Konec pozemkového fondu může vydávání zkomplikovat

Jak ale poslanec dodal, problém vidí ještě v jedné věci. Podle tohoto zákona je povinným místem k vydávání majetku pozemkový fond, který ale ze zákona k 31. prosinci končí.

Jak Vladimír Koníček pro ParlamentníListy.cz vysvětlil, zákon o církevních restitucích zná povinnou osobu k vydávání pouze v podobě pozemkového fondu, pozemkový úřad je v zákoně pouze místem odvolacím. Navíc, zákon o převodu pozemkového fondu do pozemkového úřadu v této době vrátil Senát a sněmovna ho bude muset znovu schválit absolutní většinou 101 hlasu. Tato zmatečnost ale může vést k ústavním stížnostem nebo soudním sporům.

Na ústavní stížnosti se už pracuje

„Ústavní stížnost podaná bude,“ řekl pro ParlamentníListy.cz předseda KSČM Vojtěch Filip. Jak upřesnil, pracují na ní současně dva kluby – KSČM a ČSSD. „Náš klub ale nemá potřebných 41 poslanců k podání ústavní stížnosti, takže sociální demokraté připravují svůj návrh a my svůj a pak bychom to dali dohromady,“ vysvětlil Filip.

Já bych to řekl jednoduše. Pan prezident se pokusil o chytrou horákyni – ani oblečená, ani nahá, fakticky umožnil realizaci toho šíleného nápadu, a postavil se tím proti drtivé většině 80 procent občanů?“ řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavle Kováčik. Prezident se prý postavil na stranu názorové menšiny. „Ale ta většina nesouhlasných to zaplatí,“ dodal. Není to prý fair vůči lidem, když došlo ke snížení reálné kupní síly důchodů, kdy jsou lidé beznadějně bez práce, kdy mají problémy se živobytím mnohé rodiny s dětmi, kdy mnozí důchodci už nevědí, co je to pořádně se najíst, natož jít do kina či do divadla, poslat dál zákon jen proto, aby pan prezident podle svého zdůvodnění „nepřekážel vládě“.

Pokud jde o problém s pozemkovým fondem, má Pavel Kováčik také jasno. Však oni si to prohlasují nějakým „přílepkem k docela jinému zákonu, oni si už nějakou cestu najdou,“ dodává předseda klubu.

Vaše slovo budiž ano, ano, ne, ne, odcitovala komunistka Klausovi bibli

Ještě ostřejší postoj zaujala poslankyně Soňa Marková. Jednání pana prezidenta považuji za farizejské. Ráda bych mu odpověděla slovy Ježíše „vaše slovo budiž ano, ano, ne, ne“, zlobí se poslankyně. Způsob postoje českého prezidenta nemá podle ní ani bible v úctě. Ježíš těmito slovy totiž nabádal k jednoznačnosti a přímosti.

Jak dále Marková řekla, prezident podrobil zákon obrovské kritice, pojmenoval přesně problémy, které má, že to není žádná restituce, ale obrovský dar církvím, z nichž některé v té době ani neexistovaly. „On ví dobře, že je to špatně, že může být zpochybněn poválečný vývoj v naší zemi, zkritizuje to, a pak řekne, že neudělá nic pro to, aby tomu zabránil. Pan prezident mě velmi zklamal,“ říká pro ParlamentníListy.cz Marková.

Prezident upřednostnil nežádoucí vládu před vlastním národem

„Ptejme se navíc, proč tomu tak je. Koho nechtěl prezident zklamat? Vládu, kterou nechce většina národa, a která už je na hranici vůbec volitelnosti? Proč, jenom proto, že byl kdysi spoluzakladatelem ODS? Nebo proto, že si nechce rozházet katolickou církev?“ rozčiluje se poslankyně. Jak dodává, je-li člověk skutečně věřící, nebude se tolik sápat po majetku a uvědomí si, že křesťanské hodnoty jsou postavené na docela jiných hodnotách.

Podle Soni Markové prezident ignoroval přání národa. „On velmi dobře věděl, že tento zákon odmítá většina českého národa, přesto ho nechal projít,“ kritizuje poslankyně. „V době, kdy jsou občané připravovaní v mnoha případech o základní jistoty, by se takový krok za určitých okolností, mohl vnímat i jako vlastizrada,“ dodává rozhořčeně Marková.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radmila Zemanová-Kopecká
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…