Komunisté zhrozeni: Klaus umožnil prolomení Benešových dekretů

23.11.2012 18:55 | Zprávy

Zákon o církevních restitucích opustil prezidentskou kancelář sice bez podpisu prezidenta, ale také bez jeho veta. Tím Václav Klaus umožnil výkon tohoto kontroverzního zákona, který odmítá většina občanů. Velmi kriticky se k tomu staví také KSČM. ParlamentníListy.cz se proto dotázaly několika komunistických poslanců, jak nyní vnímají krok prezidenta Václava Klause. Znejistil tím i nedotknutelnost Benešových dekretů, kterou doposud zásadově hájil.

Komunisté zhrozeni: Klaus umožnil prolomení Benešových dekretů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

„Pan prezident to sice nepodepsal, ale také nevetoval,“ říká ParlamentnímListům.cz zklamaně církevní expert za KSČM Vladimír Koníček. „Václav Klaus sice tvrdí, že s tím nesouhlasí, ale to měl přece dokumentovat tím, že by ten zákon vetoval,“ dodal.

Jak Koníček dále uvedl, prezident, který neustále mluvil o prolomení Benešových dekretů, svým jednáním tomu vlastně nezabránil, ale umožnil. „Jednání prezidenta považuji za alibistické. Nechtěl si to rozházet s arcibiskupem Dukou, ale zároveň chtěl udělat dojem, že to nepodepsal,“ říká poslanec.

Kroky prezidenta se rozcházejí s činy

„Byť pan prezident říká, že je ten zákon špatný, jeho slova se rozcházejí s činy,“ soudí poslanec. Slovy prý Václav Klaus říká, že je proti, svým skutkem ale ten zákon podpořil. „Lidé to vnímají tak, že na konci svého období mohl více naslouchat národu, který si tento zákon více než v 80 procentech nepřeje. Myslím, že si svůj obraz u lidí, u veřejnosti velmi pohoršil,“ řekl poslanec. „Odchod s čistým štítem vůči národu se nekoná“, dodal pro ParlamentníListy.cz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Benešovy dekrety , Klaus , KSČM , miliardy pro církve

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …