Konec Babiše, konec Zemana. Politolog Pehe britskému deníku ukázal svou vizi naší země

09.10.2021 23:23

Server britského deníku The Guardian zhodnotil volby v české republice. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš podle britského listu prohrál volby a jeho vláda se blíží ke svému konci. Zahraniční deník si všímá i toho, že volby v Česku doprovází i spekulace o zdraví českého prezidenta Miloše Zemana.

Konec Babiše, konec Zemana. Politolog Pehe britskému deníku ukázal svou vizi naší země
Foto: Hana Brožková
Popisek: Hnutí ANO skončilo ve volbách do poslanecké sněmovny o 67 setin procenta jako druhé. Andrej Babiš oficiálně uznal porážku a pogratuloval Petru Fialovi k úspěchu

Výsledků českých voleb si všímají i za hranicemi, Velkou Británii nevyjímaje. The Guardian píše, že Andrej Babiš prohrál a k jeho prohře přispělo několik faktorů. Na prvním místě zmínil list kauzu Pandora Papers, kde vyšlo najevo, že si Andrej Babiš posílal peníze do daňových rájů a kupoval si za ně nemovitosti ve Francii, včetně zámečku.

V britském listu také zaznělo, že Babišovi uškodil propad ČSSD a komunisté. Ani jedna ze stran se nedostala do parlamentu.

Výsledek voleb „posílá do historického zapomnění komunisty, kteří vládli bývalému Československu železnou pěstí více než 40 let, než byli svrženi v sametové revoluci 1989 uprostřed kolapsu komunismu ve východní Evropě,“ připomněl deník.

Pro britský list se k povolební situaci v Česku vyjádřil politolog Jiří Pehe.

„Pravděpodobně sledujeme konec Babišovy éry v české politice a protože byl z velké části politicky podporován Milošem Zemanem, jehož zdravotní stav není nejlepší, pravděpodobně se díváme také na konec jeho éry,“ řekl Pehe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Blbce z vás dělá ta paní. Babiš ostře dohrál volby a pomstil se

18:21 Blbce z vás dělá ta paní. Babiš ostře dohrál volby a pomstil se

Kromě toho, že premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném pořadu shrnul situaci kolem covidu-19 …