I po červnovém rozhodnutí Británie odejít z EU mají podle šéfa české vlády ostatní unijní země velmi silnou vůli pokračovat ve spolupráci na evropském projektu. „Protože jaká je alternativa? Alternativa je protekcionismus, alternativa je stavění plotů, zdí mezi členskými státy EU. Alternativa jsou konflikty mezi jednotlivými státy. Já myslím, že to si nikdo nepřeje,“ řekl Sobotka.
Země Visegrádské skupiny, tedy kromě Česka také Slovensko, Maďarsko a Polsko, podle něj připravily k dnešní bratislavské schůzce společné prohlášení. Hlásí se v něm k potřebě posílení bezpečnosti, k lepší kontrole vnějších hranic EU, ale také k zachování politiky soudržnosti, volného trhu i schengenského prostoru volného pohybu.
„Česká republika se ale nedomnívá, že bychom teď měli ztrácet čas tím, že budeme diskutovat o smlouvách, že budeme diskutovat o evropských institucích,“ řekl český premiér. Podobné úvahy v minulých dnech zaznívaly například z Budapešti či Varšavy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp