Konec Metropolitního spořitelního družstva i nadále provází řada otazníků

29.09.2020 10:30

Dne 3. 5. 2013 vstoupila policie do sídla Metropolitního spořitelního družstva a odvezla si odtud několik pytlů s úvěrovou dokumentací ke zhruba osmdesáti úvěrům. Podle vyjádření advokátní kanceláře KAVÍNEK & partneři, v.o.s. jednala v rozporu se zákonem. Důvod? Na to v rozsáhlém textu pro ParlamentníListy.cz odpovídá jeden z tehdejších manažerů Jan Zavřel.

Konec Metropolitního spořitelního družstva i nadále provází řada otazníků
Foto: red
Popisek: Metropolitní spořitelní družstvo
reklama

Anketa

Má vláda na žádost Prymuly vyhlásit nouzový stav?

61%
39%
hlasovalo: 12297 lidí
Jako nejpravděpodobnější se podle něj jeví odpověď, že Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze chyběly důkazy o trestné činnosti představenstva Metropolitního spořitelního družstva, a tak doufalo, že si je tímto postupem opatří. S reálnou mírou pravděpodobnosti, píše také Zavřel, ČNB ve spolupráci s resortem financí postupovaly podle scénáře, který měl významně omezit nebo úplně zlikvidovat sektor družstevních záložen v Česku.

Velmi zajímavě se Zavřel staví také k jednomu z aktérů machinací okolo MSD. Tento člověk je znám pod přezdívkou Aladin.

„Ten v druhé polovině roku 2012 vybudoval skupinu, která se skládala z podnikatelů, manažerských poradců ze společnosti RSA, zaměstnanců LBBW Bank (nyní Expobank), soudních znalců, realitních makléřů a zkušených developerů. Tato skupina připravovala (s největší pravděpodobností jen na oko) nákup a development pozemků včetně přípravy stavební techniky pro jejich zasíťování. Zajímavé je, že v této skupině nefiguroval nikdo z Metropolitního spořitelního družstva ani z jeho vlastníků – členů družstva, kteří do něj vložili další členské vklady. Což dokazuje i výrok státní zástupkyně JUDr. Daniely Smetanové, která konstatoval, že žádné propojení představenstva na tuto skupinu nemá, protože se jedná o vysoce inteligentní jedince, kteří své vazby dovedně skrývají. Takovéto propojení se neprokázalo ani v průběhu tříletého soudního procesu," uvádí dále Zavřel.

Dotyčný Aladin prý místo toho, aby zbohatl na nákupu, zasíťování a následném prodeji pozemků, se rozhodl využít služeb svého bratrance, který pobýval na falešný pas v Thajsku a Hongkongu a peníze ve spolupráci s Jiřím S., zaměstnancem LBBW Bank, odeslat do banky v Hongkongu.

Anketa

Vykonává prezident Zeman svůj úřad dobře, pokud jde o rok 2020?

82%
18%
hlasovalo: 11662 lidí
Bratranec dotyčného Aladina v Hongkongu zajistil, že všechny peníze (800 milionů korun) zůstaly pod jejich kontrolou. Podle Zavřela je naprosto prokazatelné, že jak členové skupiny Aladina, tak pracovníci LBBW Bank, konkrétně pan Jiří S., si byli vědomi toho, že peníze pocházejí z úvěrů poskytnutých Metropolitním spořitelním družstvem, a že tyto peníze jsou účelově vázány na nákup nemovitostí v Česku.

„Takže je nepochybné, že se jednalo o důmyslně připravený úvěrový podvod za aktivní účasti LBBW Bank," konstatuje Zavřel, dříve člen představenstva v MSD.

A jak pokračuje příběh, na jehož konci se někteří z manažerů MSD ocitají před soudem s vidinou vysokých trestů?

Jan Zavřel překládá následující zjištění:

  • Protože pan Aladin nemá žádný kontakt do Metropolitního spořitelního družstva, využije pro poslání peněz do Hongkongu služeb LBBW Banky a jejího pracovníka Jiřího S.
  • FAU MF ČR zachytí podezřelé toky peněz z LBBW Banky do Hongkongu a v dubnu 2013 podá trestní oznámení na Metropolitní spořitelní družstvo, které poskytlo zajištěné úvěry účelově vázané na nákup pozemků v ČR svým členům
  • VSZ v Praze pro jistotu koncem dubna 2013 zablokuje peníze sedmi klientům Metropolitního spořitelního družstva ze skupiny Aladina, aby si pojistilo, že tito skutečně přestanou splácet
  • ČNB dne 29. 4. 2013 zahájí čtyřdenní kontrolu Metropolitního spořitelního družstva a šestý pracovní den (7. 4. 2013) po zahájení kontroly mu zakáže činnost, tedy přijímat vklady a poskytovat úvěry a disponovat majetkem
  • VSZ v Praze ještě v průběhu kontroly ČNB zablokuje Metropolitnímu spořitelnímu družstvu postupně všechny okamžitě likvidní rezervy, až do výše 2,3 miliardy korun
  • A potom všichni aktéři netrpělivě čekají dlouhých 8 měsíců do prosince 2013, kdy představenstvo Metropolitního spořitelního družstva podá návrh na jeho insolvenci, protože v důsledku blokace peněz dluží výplatu vkladů svým členům déle než tři měsíce

„Za povšimnutí rovněž stojí, že insolvenčním správcem v Metropolitním spořitelním družstvu byl příslušným soudem jmenován JUDr. Ivo Hala, který neměl odpovídající bezpečnostní prověrku. Insolvenčním správcem zůstal až do doby, než prodal veškeré pohledávky Metropolitního spořitelního družstva. Komu? Kdo na tomto obchodu vydělal miliardy?" ptá se závěrem Zavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…