Konečně se někdo omluvil, je to tak vzrušující. Nad Bělobrádkovým gestem vůči Sudeťákům zajásal i chartista Jan Urban

21.07.2015 19:07

Bývalý disident Jan Urban se na svém blogu na serveru Aktuálně.cz vyjádřil ke gestu místopředsedy vlády Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), který o víkendu uctil památku obětí poválečného odsunu Němců z území Československa. „Konečně,“ uvedl.

Konečně se někdo omluvil, je to tak vzrušující. Nad Bělobrádkovým gestem vůči Sudeťákům zajásal i chartista Jan Urban
Foto: repro ČT
Popisek: Publicista Jan Urban

„Je to nečekané a vzrušující,“ napsal Urban. „Takhle a v takových chvílích se rodí státníci a obrozují státy. Konečně politik, který činem, protože podobné gesto je v politice činem výsostným, prolomil desítky let téměř absolutního mlčení, které nelidskosti a násilí poválečného odsunu Němců z území Československa zahalovalo,“ doplnil s tím, že podle něj konečně může začít otevřená a co nejširší diskuse o tom, čeho se předtím nacismus dopustil na nás, ale i o nelidskosti a zločinech spáchaných po devátém květnu 1945 pod vedením a ochranou československých státních orgánů. 

Celý text ZDE.

„Konečně se můžeme pokusit oddělit jakkoliv kontroverzní a velmocemi schválené rozhodnutí o vyhnání německého obyvatelstva z vlasti, kterou s námi po osm století sdíleli, od barbarského násilí, které vyhánění i odsun provázelo. Toto státem schválené a ochraňované násilí i jeho zamlčování vždy bylo a dodnes je neslučitelné s demokracií i prostým lidským svědomím,“ sdělil.

Podle něj je také v pořádku věc, že komunisté nenávistně řičí. „Mluví z nich špatné svědomí. Nikdo nezískal z odsunu, rozkrádání a rozdávání majetku po odsunutých tolik jako KSČ,“ řekl. A nediví se ani tomu, že se k jejím následníkům přidávají populisté všech odstínů.

„Bylo by důstojné využít tuto šanci k hluboké historické reflexi a usmíření – a ne k pseudovlasteneckým faulům a pokřikování,“ uzavřel s tím, že toto gesto mohlo být z české strany jistě odvážnější, pokud by jej učinil například premiér. Podle Urbana Bělobrádek udělal odvážně historický krok, který otevřel české politice cestu k dospělosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volíte ANO? Jste zloději. Šílená veřejnoprávní jízda Josefa Klímy, i vy ji platíte. A jak se „maká“ v ČT? Peníze lítají ven oknem. Kontrolor ČRo Kňourek šel do otáček

11:12 Volíte ANO? Jste zloději. Šílená veřejnoprávní jízda Josefa Klímy, i vy ji platíte. A jak se „maká“ v ČT? Peníze lítají ven oknem. Kontrolor ČRo Kňourek šel do otáček

NEWSROOM TOMÁŠE KŇOURKA Přepis části výplodu Klímovic chorého mozku otřese i těmi, co jsou z veřejno…