Konvička bude mít před Saúdskou ambasádou speciální dohled. Kontrolovat ho bude sama primátorka Krnáčová

01.09.2016 14:15

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) chce dohlédnout na demonstraci Iniciativy Martina Konvičky (IMK), která se má konat 11. září před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Bubenči. Oznámení akce je podle ní formulováno tak, že ji nelze zakázat, splňuje všechny náležitosti. ČTK to dnes sdělila Krnáčová. Magistrát by měl příští týden rozhodnout o případném trestu pro úředníka, který nezakázal akci Konvičkovy iniciativy na Staroměstském náměstí, při níž účastníci v polovině srpna použili atrapy zbraní.

Konvička bude mít před Saúdskou ambasádou speciální dohled. Kontrolovat ho bude sama primátorka Krnáčová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening s názvem Okupanti obsazují Prahu v souvislosti s výročím vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968

V oznámení o konání akce před ambasádou podle primátorky není nic, kvůli čemu by ji mohl úřad podle zákona zakázat. "Já se chci určitě na tu akci osobně podívat a dohlédnout na to, aby se neopakoval scénář ze Staroměstského náměstí," uvedla Krnáčová.

Podle primátorky jsou žádosti chystané akce a té, která se již odehrála na Staroměstském náměstí, rozdílné. "Tu první měl podle mě úřad zakázat, protože tam bylo jasně napsáno, že budou použity makety zbraní se zvukovým efektem. Tentokrát tam nic takového není a nemáme žádný zákonný způsob, jak ji nepovolit," uvedla.

Krnáčová po akci z poloviny srpna požaduje trest pro úředníka, který konání akce umožnil. Zda a kdy bude potrestán, chce magistrát sdělit podle mluvčího Víta Hofmana v příštím týdnu. Případný trest může uložit pouze ředitelka magistrátu Martina Děvěrová, která nyní v úřadu není. Sama Krnáčová podle zákona nemůže úředníky trestat - ti totiž spadají do kompetencí ředitelky magistrátu, nikoliv politiků včetně primátorky.

Iniciativa chce svou akci uspořádat před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Korunovační ulici v den 15. výročí teroristického útoku na Světové obchodní centrum a Pentagon v USA. Obavy už vyjádřilo české ministerstvo zahraničí, které připomnělo odpovědnost státu za bezpečnost diplomatických zastoupení jiných států. Magistrát organizátory požádal, aby změnili místo konání, ti to ale odmítli. Magistrát může akci pouze monitorovat a úředníci ji v případě problémů mohou nechat rozpustit.

IMK vyvolalo před více než deseti dny svou protiislámskou akcí na Staroměstském náměstí paniku mezi přihlížejícími, když aktéři přijeli na náměstí převlečeni za bojovníky tzv. Islámského státu a stříleli z maket zbraní. Akci prošetřují pražští policisté, a to jako výtržnictví, nevyloučili ani podezření ze šíření poplašné zprávy. Kvůli akci už padlo i trestní oznámení. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že policie nepochybila, když proti akci nezasáhla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hnus a kreatura. Po pěsti dostal Jakl Fendrychem. Jak to bylo s útokem v metru?

15:06 Hnus a kreatura. Po pěsti dostal Jakl Fendrychem. Jak to bylo s útokem v metru?

Komentátor Martin Fendrych se pustil do Ladislava Jakla, bývalého tajemníka prezidenta Václava Klaus…