Korespondence jako důkaz: Armáda letouny CASA nechtěla. Vláda si dupla

22.06.2012 18:47

Nechceme CASY, znělo dlouhodobě z armády. Ministerstvo obrany, zejména náměstek pro vyzbrojování Jaroslav Kopřiva, však zarputile trvalo na tom, že se španělské letouny koupí. Z jeho korespondence s náčelníkem generálního štábu, generálem Vlastimilem Pickem, vyplývá, že k souhlasu ministerstvo nutilo i armádní špičky.

Korespondence jako důkaz: Armáda letouny CASA nechtěla. Vláda si dupla
Foto: hns
Popisek: Letadlo CASA a Parkanová, koláž
reklama

Již od roku 2007 ministerstvo obrany tlačilo na armádu, aby podpořila nákup letadel CASA. Náměstek Kopřiva tehdy v dopise generála Picka vyzýval , aby „kvalitně zpracoval zdůvodnění nezbytnosti akce“.

Armáda podle dokumentů citovaných MF DNES na začátku nákup letounů CASA kategoricky odmítala a označovala je jako nepotřebné. „Letoun typu CASA nesplňuje požadavky specifikované AČR, a to zejména v požadované přepravní kapacitě a doletu,“ psal generál Picek v dopise ministerstvu z března 2008. Následně doporučil pořídit letoun, který stanovená kritéria bude splňovat.

Ministerstvo ovšem nadále „tlačilo“ CASY a měsíc po tomto Pickově dopise vláda schválila na návrh ministryně Parkanové „memorandum o porozumění“ s výrobcem CASA, které fakticky vyloučilo ostatní výrobce. Armáda přitom jasně dávala najevo, že preferuje italské stroje Spartan.

Kopřiva vyvíjel tlak, aby získal podporu armády

Ministerstvo však mělo obavy, že bez podpory armády vláda peníze neuvolní a proto náměstek Kopřiva vyvíjel na náčelníka generálního štábu tlak, aby vydal posudek, že armáda CASY nezbytně potřebuje. Picek se původně snažil z povinnosti vyvléci a sdělil ministerstvu, ať si nechá vypracovat posudek od externí firmy.

Picek nakonec po dalších Kopřivových urgencích posudek vypracoval a poněkud v něm slevil z předchozí kritiky, ovšem stále tvrdil, že „pořízení čtyř letounů CASA plnohodnotně neřeší skutečné požadavky AČR. Chybějící přepravní kapacitu je nutné řešit pořízením dalších dvou letounů.“ Zároveň se od očekávaného nákupu distancuje slovy: „Pořízení taktických transportních letadel CASA je výsledkem rozhodnutí vlády ČR a vrcholového managementu ministerstva obrany.“

Vláda nakonec nákup letadel CASA skutečně schválila. Nyní policie podle MF DNES zjistila, že nákup byl předražen o 658 milionů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

9:24 A sakra. V USA to odnesou černoši. A ozvala se Češka: Je to tam hrůza. Přesný popis

Epidemie koronaviru v USA mimořádně dopadá na Afroameričany. Statistiky z mnoha států ukazují, že po…