Korespondenční volba: Proti Ústavě ČR. Valí se to ze všech stran

06.05.2022 13:33 | Zprávy

Zavedení možnosti hlasovat ze zahraničí korespondenčně by bylo podle ústavního právníka Jana Kudrny v rozporu s ústavními požadavky a dost možná by tak podle něj senátní návrh, budící velké rozpaky ve Sněmovně nejen u opozice, ale i u části koaličních poslanců, mohl v případě schválení skončit u Ústavního soudu. „V ústavě jsou naprosto jasně napsané hodnoty, že volby jsou osobní, tajné a svobodné… Bavíme se, že je každému jasné, že pro nějaké tisíce lidí ústavní pravidla nebudou platit…“ podotkl právník pro ČRo. Napětí je cítit i mimo Sněmovnu už nyní. Vzpomenuta byla kampaň „Přemluv bábu!“

Korespondenční volba: Proti Ústavě ČR. Valí se to ze všech stran
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volič u volební urny, ilustrační foto

Ústavní právník Jan Kudrna míní, že by možnost korespondenční volby znamenala, že nebudou dodrženy požadavky, které Ústava ČR a Listina základních práv a svobod klade na volby a samotné hlasování. „Ústavní dokumenty vyžadují, aby za prvé byla volba osobní, za druhé má být zaručena tajnost hlasování a volba má být svobodná,“ upozornil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Kromě této kolize s Ústavou ČR a Listinou základních práv a svobod by při zavedení korespondenční volby Kudrna viděl problém i v odstranění důvěry v takovýto volební proces. Upozorňuje, že tento proces má být verifikovatelný a má být „pro každého pochopitelný a bez nějakých větších pochybností“.

Ty by přitom mohly být oprávněné. Ústavní právník to dokládá na požadavku, aby se volič odebral za plentu, kde sám rozhoduje, koho bude volit, což u korespondenčního hlasování samozřejmě nebude. Ovlivňovat prostřednictvím korespondenční volby pak mohou voliče ostatní členové rodiny či se může stát, že se projeví i korupční chování.

Obchody s hlasy dle právníka korespondenční volba akorát „usnadní“.

Korespondenční hlasování si nepřeje ani část koalice

To, že by korespondenční hlasování mohlo přinést mnohá úskalí, zmiňuje i sněmovní opozice, které se v tomto týdnu povedlo z programu pléna Sněmovny bod zabývající se touto potenciální změnou odstranit. Stalo se tak poté, co mimořádná schůze Poslanecké sněmovny trvala z úterý na středu téměř 24 hodin.

Vládní většina po této dlouhé obstrukci opozičního hnutí ANO a SPD z programu stáhla kromě návrhu na zavedení korespondenční volby také jednání o zrušení EET, a zpřísnění střetu zájmů.

Opozici navíc tajně podporuje i část vládních stran. Jak jsme vás již informovali, v kuloárech se dosti proslýchá, že je v této otázce koalice značně rozpolcená.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…