Korupce je nejhorší forma krádeže a příživnictví, říká Janeček

25.03.2011 21:40

Vondra se korumpovat nenechal, jen manažersky pochybil, myslí si zakladatel Nadace pro boj proti korupci Karel Janeček.

Korupce je nejhorší forma krádeže a příživnictví, říká Janeček

Hned na začátku pátečního Hydeparku se Karel Janeček věnoval kauze Drobil. Šéf fondu životního prostředí Libor Michálek, jehož nahrávky politiků a úředníků skandál rozpoutaly, obdržel od protikorupčního fondu půlmilionovou odměnu.

Psali jsme:
Naprostá zrůdnost. Knížák šílí z odměny pro "práskače" Michálka

To ale vzbudilo vlnu nevole u prezidentova tajemníka Ladislava Jakla či šéfa Národní galerie Milana Knížáka. Janečkovi ale takový postoj přijde absurdní. „Je to racionální od lidí, co korupci dělají, reálně tady kradou," zhodnotil názory obou mužů Janeček, vzápětí ale doplnil, že neví, zda to platí konkrétně v tomto případě.

Sledujeme Kauzu Drobil
Sledujeme Kauzu Vondra

Justiční mafie existuje

Nadační fond pro boj proti korupci se bude zabývat primárně potíráním závažné ekonomické korupce. „Co se týče soudů, tak to je velký problém v České republice, takové věci, jako justiční mafie, mají podle mých informací reálný základ," dodal finančník Janeček.

Dotkl se i kauzy někdejšího premiéra Stanislava Grosse, který po odchodu z politiky doslova zázračně zbohatl na obchodu s akciemi. „Jsou to příklady nejbrutálnější a nejevidentnější korupce," rozohnil se. Situaci by hodně pomohlo, kdyby byly zrušeny listinné akcie na doručitele.

Zde Karel Janeček názorně vysvětlil rozdíl mezi akciemi na doručitele a jejich listinnou, tedy anonymní, podobou. První ze jmenovaných je standardní finanční instrument, zatím co druhý prostředek svou naprostou anonymitou doslova vybízí ke korupčnímu zneužití.

Rušit akcie na doručitele je hloupost, čeští politici (možná) záměrně matou pojmy

Čeští politici ale na první pohled nepochopitelně mluví o zrušení akcií na doručitele jako takových. „Byla to totální hloupost, podle mě to bylo schválně, aby se to nechválilo," naznačil Janeček. Doplnil, že listinné akcie na doručitele mají na světě kromě Česka ještě ostrov Nauru a Marshallovy ostrovy.

Debata se stočila i k současné politice. „Pan Vondra velmi podcenil naše předsednictví, prostě to zanedbal, za to by se měl omluvit," uvedl Karel Janeček na adresu nynějšího ministra obrany, který se potýká s předraženým českým předsednictvím EU. „Pan Vondra nebyl ten, že se nechal zkorumpovat, ale udělal manažerské chyby," dodal finančník s tím, že je pravděpodobné, že se na tomto selhání někdo přiživil.

Korupci by prý mohlo výrazně potlačit změněné politické klima v Česku. „Korupce nemá přímou vazbu na kapitalismus (...), je to rys lidské povahy, souvisí to i se vzděláním a morálkou a celou kulturou společnosti," vysvětlil zakladatel protikorupčního fondu.

Buďme transparentní

"To, na co bychom měli tlačit, je maximální transparentnost ve všem," dodal. Na závěr debaty úspěšný akciový obchodník Janeček prozradil, že v posledních volbách dal svůj hlas TOP 09. „Já jsem volil TOP 09 a volil jsem to kvůli Praze, můj přítel je Zdeněk Tůma, který je člověk absolutně čistý," vysvětlil. Doufal, že pod taktovkou tohoto muže se Praha zbaví svých korupčních strašidel.

Opencard byla předražená o stovky procent

Mezi ně patří i původně multifunkční karta, nyní de facto tramvajenka Opencard. „Nechal sem si udělat studii, kolik by to nadneseně mělo stát, a vyšlo mi 180 milionů korun," což, jak host pořadu dodal, znamená předražení celé zakázky o 300 procent.

Že na Janečkových slovech o společnosti, která si přeje skoncovat s korupcí, něco bude, ukázal i průzkum divácké oblíbenosti. Karla Janečka z RSJ algorithmic trading podpořilo 71 procent hlasujících diváků.

Dále čtěte:

Za úniky z Michálkova spisu stojí Langer, tvrdí John

John je v křeči. V kauze Drobil intrikoval a lhal, vrací úder Langer

Nečas přiznal: Kauza Drobil mě poškodila. Trápí mne to

Kauza Drobil nebo kauza Michálek? Víme, jak to tenkrát bylo

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jac

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tyhlety militantní feministky, zvláštní existence... Ekonomka Šichtařová debatovala s šéfkou České ženské lobby. Po jejích argumentech se už neudržela

17:21 Tyhlety militantní feministky, zvláštní existence... Ekonomka Šichtařová debatovala s šéfkou České ženské lobby. Po jejích argumentech se už neudržela

Ekonomka Markéta Šichtařová a předsedkyně České ženské lobby Eliška Kodyšová se střetly v pořadu Bez…