Koudelka může za dva týdny skončit v čele BIS. Je rušno. Velmi rušno

30.07.2021 16:36

Premiér Andrej Babiš chce příští týden řešit situaci ve vedení Bezpečnostní informační služby. Jejímu šéfovi Michalu Koudelkovi v polovině srpna končí mandát. Podle poslanců koalic SPOLU a Pirátů a STAN by měl Koudelka ve funkci pokračovat. Myslí si to i představitelé hnutí ANO, zatímco SPD dlouhodobě vystupuje proti. Babiš zatím setrvání Koudelky nenaznačil. „To budu řešit, až bude čas,“ uvedl premiér.

Koudelka může za dva týdny skončit v čele BIS. Je rušno. Velmi rušno
Foto: archiv
Popisek: Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby

Šéfa BIS jmenuje podle zákona vláda po projednání v příslušném sněmovním výboru. Koudelkovi končí pětiletý mandát za dva týdny, a o jeho setrvání nebo nahrazení se doposud nerozhodlo. Kabinet ANO a ČSSD má navíc v příštích 14 dnech dovolenou. „Premiér letos nicméně zůstává v úřadu,“ řekl v pátek mluvčí vlády Vladimír Vořechovský. „Budu to řešit příští týden,“ potvrdil Babiš.

Koudelku dlouhodobě kritizuje prezident Miloš Zeman, který opakovaně odmítá jeho povýšení do hodnosti generála, a proti jeho setrvání ve funkci se stavějí i poslanci SPD. Naopak ostatní opoziční poslanci i mnozí poslanci hnutí ANO si myslí, že by měl Koudelka pokračovat.

Podle místopředsedy sněmovního bezpečnostního výboru Pavla Žáčka (ODS) je nejistota kolem Koudelkova možného setrvání nestandardní a nedůstojná. „Jak pro pana ředitele Koudelku, tak pro celou jeho službu. Škodí to jak dovnitř, tak navenek směrem k partnerům,“ řekl Žáček podle informací serveru Lidovky.cz. Situace je prapodivná i podle člena sněmovní komise pro kontrolu BIS Lukáše Koláříka (Piráti). Babiš podle něj používá Koudelku „jako hrací kartu pro vyjednávání s panem prezidentem“.

Pokud by Koudelka jmenován nebyl, podle Žáčka by to rozkolísalo celou zpravodajskou komunitu a znejistilo partnery v zahraničí. Babiš již dříve uvedl, že předpokládá Koudelkovo setrvání ve funkci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rána Klusovi? Má srandu z toho, co vymete peněženku

12:25 Rána Klusovi? Má srandu z toho, co vymete peněženku

Zpěvák a skladatel Tomáš Klus se opět angažuje v tématu ekologie. Tentokrát propaguje solární energi…