Koudelka varoval obchodníky před silou čínské špionáže

25.09.2019 18:40

Tři hlavní zpravodajské služby Číny zaměstnávají statisíce důstojníků. Ti mohou využít všechny možné prostředky v případě, že uznají, že stojíte za jejich zájem, varoval dnes na veřejném slyšení v Senátu šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka zájemce o obchod s Čínou před pozorností tamních zpravodajců.

Koudelka varoval obchodníky před silou čínské špionáže
Foto: archiv
Popisek: Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby
reklama

„Obchodníci, ale i třeba vědci, kteří chtějí v Číně působit a mají význam pro zpravodajskou službu, musí počítat s tím, že budou mít patřičnou pozornost, a to od sledování po napadení veškerých komunikačních zařízení,“ řekl dále. „Značná pozornost je věnována lidem, kteří se zabývají citlivými tématy, jako jsou demokratizační hnutí či Tibet,“ dodal.

Podle Koudelky čínští zpravodajští důstojníci postupují tradičními metodami, ale využívají i nejnovější technologie. Velmi důležité je podle něj dodržovat dobré vztahy a jako partner ukázat sebevědomí. Provázání aktivit domácích zpravodajců s ekonomickými zájmy je podle Koudelky důležité pro udržení stability tamní společnosti a nynější elity u moci.

Špionáž podle něho bere Čína jako legitimní cestu pro rozvoj země, jak se rozhodla před mnoha lety na začátku ekonomického rozmachu. „V současnosti pak lze vidět zpravodajské aktivity ve všech oblastech a na různých úrovních, od amatérských po vysoce sofistikovanou,“ řekl Koudelka.

Zpravodajští důstojníci působí nejen tam, jak je to obvyklé i v dalších zemích. „Působí nejen z míst, kde je lze očekávat, ale i z pozic v různých firmách, institucích, radnicích větších měst, i tam se můžeme se zpravodajskými důstojníky setkat,“ zmínil.

Za zvláštní přitom označil využívání čínské komunity žijící mimo vlast zpravodajskými službami. Podle něho se snaží jejich velmi silný vztah k Číně využít k různým apelům, a když nefungují, nastoupí vydírání.

Čínské tajné služby patří podle BIS spolu s ruskými v Česku k nejaktivnějším. Kontrarozvědka loni ve své zprávě za rok 2017 uvedla, že v Česku výrazně vzrostla činnost čínských zpravodajců pod diplomatickým krytím. Zpravodajsky Číňané podle BIS cílí na silové resorty a klíčové sektory, jako jsou energetika, telekomunikace, finance, logistika, zdravotnictví a špičkové technologie. Věnují se také ekonomické a vědeckotechnické špionáži.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…