Kousek od katastrofy. Zelenskyj nakopl Rusko

27.04.2022 7:25

Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident, popsal setkání s dětmi z Mariupolu. S dětmi, kterým ruští okupanti zavraždili rodiče a unesli je do Ruské federace. Ale po dlouhých vyjednáváních se je podařilo dostat zpět do vlasti. Do samotného Ruska poslal Zelenskyj jasný vzkaz. Obrátil se i ke svobodnému světu, poděkoval Velké Británii za zrušení cel na ukrajinské zboží a konstatoval, že by se podobně mohly zachovat i další země.

Kousek od katastrofy. Zelenskyj nakopl Rusko
Foto: Volodymyr Zelenskyj FB
Popisek: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opět promluvil ke svým spoluobčanům i ke světu. Jelikož svůj proslov natáčel krátce před půlnocí, bylo ještě 26. dubna a ukrajinský prezident se vrátil do 26. dubna 1986, do dne katastrofy jaderné elektrárny Černobyl.

A konstatoval, že chybělo jen málo, aby svět na tuto katastrofu zapomněl, protože si mohl připomínat úplně jinou. Mohl se připomínat, jak Rusové před pár týdny zaútočili na jadernou elektrárnu v Záporoží, největší jadernou elektrárnu v Evropě. Podle Zelenského Rusové dobře věděli, co dělají, když napadli právě jadernou elektrárnu a svět byl kvůli nim jen kousek od katastrofy.

Ale Rusové se nezdráhali nejen útočit na záporožskou elektrárnu, ale při postupu na Kyjev se pokoušeli jít přes radiací zamořenou Černobylskou zónu. To podle Zelenského dokládá, že si Rusové neuvědomují, co všechno se vlastně v roce 1986 v Černobylu stalo.

Přišel proto s výzvou.

„Pokud Rusko zapomnělo, co je Černobyl, znamená to, že je potřeba globální kontrola nad ruskými jadernými zařízeními a jadernou technologií,“ žádal svět.

Co ho k tomu vedlo? Právě to, jak se Rusové chovali právě v Černobylu.

„Ruské jednotky, které se pokoušely zaútočit na Kyjev přes Černobylskou zónu, využily omezený prostor jako vojenskou základnu. Zřídily pozice v oblasti, kde je zakázáno i jen stát. Proháněly obrněná vozidla oblastmi, kde jsou pohřbeny radiací kontaminované materiály a kde je množství radioaktivních částic. Prostě strašné. Zničily dozimetrické kontrolní body. Systém monitorování radiace v Černobylu byl rozbit a vydrancován. Vyrabovaly jadernou analytickou laboratoř... Dokonce ukradly kontaminované věci, které byly zabaveny porušovatelům pravidel uzavřené zóny!“ rozčílil se Zelenskyj.

„Jen díky profesionalitě a svědomitosti našich specialistů pracujících na černobylské stanici a dalších zařízeních Černobylské zóny se nám podařilo zachránit Ukrajinu, zachránit Evropu před novou katastrofou. Jen díky profesionálnímu týmu Záporožské JE a celého našeho jaderného průmyslu je možné zajistit bezproblémový provoz stanic během války,“ pokračoval ukrajinský prezident.

Na svět se ale obracel nejen kvůli ruské jaderné energii, ale znovu také žádal, aby svobodný svět pomáhal Ukrajině v jejím boji proti ruským agresorům.

„Konečným cílem ruského vedení není jen zmocnit se území Ukrajiny, ale rozporcovat celý střed a východ Evropy a zasadit globální ránu demokracii,“ zdůraznil ukrajinský prezident.

Velké Británii a jmenovitě premiérovi Borisi Johnsonovi děkoval, že vláda v Londýně rozhodla o zrušení cel na ukrajinské zboží. Na Ukrajině to podle ukrajinského prezidenta zachrání tisíce pracovních míst.

„Podobné rozhodnutí očekáváme i od dalších partnerů,“ vzkázal Zelenskyj světu.

Užší spolupráce s Ukrajinou se Zelenskyj dovolával ve jménu nutnosti zabránit hrozícímu světovému hladu.

„Trh s potravinami je jen krůček od rozsáhlé cenové krize kvůli válce Ruska proti Ukrajině. Je jen jeden způsob, jak se vyhnout krizi: posílit spolupráci a vyvinout tlak na Rusko, aby se této války vzdalo,“ tlačil na svět ukrajinský prezident.

Zatím to však nevypadá na to, že by Rusko chtělo ukončit válku, kterou rozpoutalo. Místo toho útočí na Oděsu i na mnoha dalších místech na Donbasu.

V důsledku těchto útoků jen zesílí sankce proti Rusku a Zelenskyj nepochybuje o tom, že žádná rozumná vláda v budoucnu nepodepíše spolupráci se společností Rosatom na vybudování jaderné elektrárny.

„Většina Rusů bude muset za agresivní politiku vedení své země zaplatit chudobou,“ zdůraznil také Zelenskyj.

Ukrajinský prezident také prozradil, že v jedné z ukrajinských nemocnic navštívil ukrajinské děti. Děti, které se podařilo dostat z Mariupolu, děti ve věku 10 a 12 let, jejichž rodiče zavraždili ruští vojáci. „Okupanti děti vyvezli z města, vlastně je unesli a dostat je zpět stálo hodně úsilí. Jsem vděčný všem, kteří se k této věci přidali,“ poděkoval Zelenskyj. Teď se prý o tyto děti starají jejich dědečkové a babičky.

Než se rozloučil, poslal do Ruské federace ještě jeden jasný vzkaz.

„Rozhodně uděláme vše pro to, abychom všechny naše ukrajinské děti vrátili na Ukrajinu. Ať nikdo v Rusku nedoufá, že Ukrajina zapomene nebo odpustí únosy našich dětí, deportace našich občanů. A zničení Mariupolu,“ řekl jasně Zelenskyj.

Pak už jen oznámil, že vyznamenal dalších 243 obránců Ukrajiny.

A nakonec zvolal „Sláva Ukrajině“.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

15:30 A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

PENNY Market už dále nebude nabízet maso původem z Ukrajiny. Rozhodnutí obchodního řetězce přichází …