Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

19.06.2024 11:50 | Zprávy

Vedle válečných obtíží čelí Ukrajina decimovaná ruskou armádou i obtížím ekonomickým. Bez pomoci západních partnerů a mezinárodních institucí by se napadená země neudržela nad vodou. A teď se zdá, že se potápí. Ukrajinské vládě se totiž nedaří vyjednat restrukturalizaci státního dluhu. Naproti tomu Ruské federaci se daří.

Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů
Foto: Youtube: World Economic Forum
Popisek: Volodymyr Zelenskyj na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Agentura Reuters upozorňuje, že v srpnu končí dohoda s držiteli mezinárodních dluhopisů, která Ukrajině umožňovala pozastavit platby po ruské invazi do země v roce 2022. Ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko prohlásil, že jednání budou pokračovat a očekává, že vláda dosáhne dohody s věřiteli do 1. srpna. Zdůraznil také, že bez pomoci svých partnerů se ruskou agresí poničená ukrajinská ekonomika neobejde.

„Včasná restrukturalizace dluhu je kritickou součástí této podpory,“ řekl. „Silné armády musejí být podepřeny silnými ekonomikami, aby vyhrávaly války.“

Jednání o restrukturalizaci probíhají přibližně dva týdny.

„Vládní návrh a protinávrh držitelů dluhopisů však ukázaly, jak daleko jsou strany od sebe a jak bude Ukrajina v nadcházejících týdnech čelit těžkému boji, aby dospěla k restrukturalizaci dluhu,“ uvedla agentura s tím, že požadavky Ukrajiny na restrukturalizaci příliš ohrožují zájmy věřitelů, což může v konečném důsledku oslabit pozici napadené země na mezinárodních trzích až příliš, a to i do budoucna. „Ukrajina ve skutečnosti již nemá přístup na mezinárodní kapitálové trhy, ale nesplácení by mohlo zkomplikovat potenciální způsoby financování včetně některých multilaterálních a komerčních půjček,“ uvedla k tématu agentura Reuters.

Na druhé straně, bankrot Ukrajiny by Rusové mohli vydávat za své symbolické vítězství.

Jenže země, které podporují Ukrajinu i finančně, ať už jde o Spojené táty nebo EU jako celek, prý nevnímají právě s nadšením, když jejich peníze nejdou na pomoc státu obecně a kupříkladu armádě konkrétněji, nýbrž na umořování starších dluhů.

Naproti tomu ruská ekonomika roste. Britská veřejnoprávní BBC s odkazem na data Mezinárodního měnového fondu uvedla, že ekonomika útočící země roste o víc než 3 procenta.

„Po dvaceti sedmi měsících válka zuří dál. Ruská ekonomika zdaleka není ochromena, ale roste. Mezinárodní měnový fond předpovídá, že Rusko letos zaznamená hospodářský růst o 3,2 %. … To je stále více než v kterékoli z vyspělých světových ekonomik,“ uvedla BBC.

Ani sankce podle BBC nepřinesly to, co se čekalo. Regály ruských obchodů nezejí prázdnotou. Jen se v nich občas objevuje jiné zboží, než před ruským vpádem ke svobodným sousedům.

„Organizátoři letošního mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradu (kdysi označovaného jako ruský Davos) tvrdí, že se ho účastní delegáti z více než 130 zemí a území,“ doplnila britská stanice.

Ruské federaci pomáhá především fakt, že je jedním z největších hráčů na globálním energetickém trhu. Právě díky tomu Rusko stále vydělává.

 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

bruselští diletanti vehnali rusko do užší spolupráce s čínou a evropu do recese, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusecharl , 19.06.2024 13:27:27

|  19 |  0

Další články z rubriky

Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

18:12 Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve čtvrtek 18. července 2024 zúčastnil v Blenheim Palace ve Velké Br…