Krádež. Andrej Babiš šťouchl do kolegy z vlády

26.02.2014 9:54 | Zprávy
autor: dkr

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš živě komunikuje na sociálních sítích. Na Twitteru zveřejnil hned několik svých poznámek. Jedna komentuje reportáž v ČT, kde se mluví o předražených nákupech zdravotnických přístrojů přes kompletátorské firmy. "Dozvěděl jsem se, že ve zdravotnictví se neříká krádež veřejných peněz, ale kompletace," poznamenal Babiš doslova.

Krádež. Andrej Babiš šťouchl do kolegy z vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Starý dluh z minulosti musí vysvětlovat ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Ještě v době, kdy byl ředitelem FN Ostrava, zrealizoval nákup zdravotních přístrojů, které byly podle některých zdrojů předražené. V této souvislosti se mluví o desítkách milionů korun. Ministr však podle svých slov, které pronesl v reportáži ČT, považuje toto tvrzení za „blbost“. Podle něj se nyní srovnávají přístroje rozdílných kvalit, bez znalostí důležitých souvislostí jako je servis, softwarové vybavení a náhradní díly, které mají na výslednou cenu zakázky zásadní vliv. „Dávat do souvislosti investice FN Ostrava a mou osobu se studií Evropské komise o netransparentnosti nákupů ve zdravotnictví, která nic z toho nezmiňuje, považuji za účelovou manipulaci,“ napsal již dříve Němeček.

Jenže Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) na podobné zakázky a podobné mizení peněz v českém zdravotnictví nahlíží jinak. „Vidím to jako systém na vyvádění prostředků mimo zdravotnictví,“ řekl v reportáži pro ČT v pořadu Reportéři. Podobnými předraženými zakázkami se prý mohlo ztratit až 200 milionů korun.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…