Kreténi. Jednou strhnete sochy svatého Václava, píše Hampl k situaci v USA. Tam naříkají černoši i jižané, že tohle nechtějí. Vracejí se stíny minulosti

17.08.2017 9:11

Sociolog Petr Hampl se ve svém komentáři na facebookovém profilu vyjádřil k situaci ve Spojených státech. Vztáhnul to samozřejmě i na Česko.

Kreténi. Jednou strhnete sochy svatého Václava, píše Hampl k situaci v USA. Tam naříkají černoši i jižané, že tohle nechtějí. Vracejí se stíny minulosti
Foto: Archiv PH
Popisek: Petr Hampl
reklama

„Kreténi, kteří schvalují likvidaci konfederačních pomníků, přijdou dříve či později s požadavkem na likvidaci veškerých českých soch, obrazů, kultury atd. Když se podíváme do dějin, nenajdeme totiž postavu, která by neměla nějaký vroubek. Dosud jsme byli zvyklí brát to tak, že přínos někoho můžeme oceňovat, i když nesouhlasíme se špatnými rysy toho člověka,“ poznamenal Hampl úvodem svého komentáře s poukázáním například na Winstona Churchilla či na Karla IV. 

 Pokládáme na normální, že postava 15. století měla názory a zvyklosti 15. století, které nám dnes mohou připadat zastaralé nebo dokonce barbarské. Neomarxističtí extremisté ale hledají jakoukoliv záminku pro zničení všeho, co připomíná naši kulturu, minulost a identitu. Pokud je někdo schopen označovat intelektuálskou chátru strhávající pomníky, zapalující domy a pořádající pogromy, pokud je někdo schopen je označovat za ‚odpůrce rasismu a fašismu‘, potom se spolehněte, že po americkém vzoru bude požadovat zničení naprosto všech památek na naše xenofobní, islamofobní a šovinistické předky,“ řekl velmi kriticky Hampl. Podle něj se tak můžeme těšit na aktivisty tzv. Kliniky strhávající sochu svatého Václava. „Za nadšeného aplaudování České televize,“ dodal.

Hampl tak reagoval na situaci ve Spojených státech, kde jsou likvidovány pomníky vojáků Konfederace. Jak uvádí dnešní MF Dnes, v americkém Baltimore byly v noci na včerejšek odstraněny pomníky připomínající období otrokářství a rasismu na jihu USA v 19. století. Dokonce zmizela i jezdecká socha generálů Roberta Lee a Thomase Jacksona. A není to jediné místo, kde se vedou debaty o tom, zda by neměly být odstraněny vzpomínky na konfederační období i jinde v USA. 

Prezident Donald Trump v souvislosti s událostmi prohlásil, že přece nesvrhne sochu prezidenta George Washingtona, protože měl doma otroky. Za to se však dočkal kritiky levicových aktivistů a demokratů, kteří navíc hlavu USA obviňují z toho, že za současné vyhrocení situace může on.

Celý příspěvek Petra Hampla:

Kreténi, kteří schvalují likvidaci konfederačních pomníků, přijdou dříve či později s požadavkem na likvidaci veškerých českých soch, obrazů, kultury atd. Když se podíváme do dějin, nenajdeme totiž postavu, která by neměla nějaký vroubek. Dosud jsme byli zvyklí brát to tak, že přínos někoho můžeme oceňovat, i když nesouhlasíme se špatnými rysy toho člověka. Že můžeme obdivovat statečnost a zarputilost Winstona Churchilla, i když se nám nelíbí jeho vztah k alkoholu. Nebo můžeme obdivovat státnickou moudrost Karla IV, a přitom neakceptovat jeho antisemitismus. Kromě toho pokládáme na normální, že postava 15. století měla názory a zvyklosti 15. století, které nám dnes mohou připadat zastaralé nebo dokonce barbarské. Neomarxističtí extrémisté ale hledají jakoukoliv záminku pro zničení všeho, co připomíná naši kulturu, minulost a identitu. Pokud je někdo schopen označovat intelektuálskou chátru strhávající pomníky, zapalující domy a pořádající pogromy, pokud je někdo schopen je označovat za „odpůrce rasismu a fašismu“, potom se spolehněte, že po americkém vzoru bude požadovat zničení naprosto všech památek na naše xenofobní, islamofobní a šovinistické předky. Můžeme se tedy těšit na aktivisty kliniky strhávající sochu Svatého Václava za nadšeného aplaudování České televize.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…