Kšeft sponzorovi ANO? Špína na Adama Vojtěcha

11.05.2021 7:37

Adam Vojtěch byl za hnutí ANO ministrem zdravotnictví 3 roky, nakonec mu politicky zlomil vaz covid, stejně jako dvěma jeho nástupcům. Dnes působí Vojtěch v Krajské zdravotní a snad se jednoho dne přesune jako velvyslanec do Finska. Ale ještě jako ministr podle všeho nezapomínal významně přilepšit sponzorovi hnutí ANO.

Kšeft sponzorovi ANO? Špína na Adama Vojtěcha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Vojtěch
reklama

Server Seznam Zprávy napsal, že Adam Vojtěch ještě jako ministr podepsal smlouvu na dovoz ochranných pomůcek z Číny. Smlouvu výhodnou pro sponzora ANO; za to, že v minulosti sponzor daroval Babišovu hnutí přes milion korun, si v době covidové přišel na miliony. Miliony za přepravu zboží na palubě letadel placených českým státem.

Když si ministerstvo zdravotnictví objednávalo roušky z Číny, na palubách letadel se vezl i materiál určený pro soukromé firmy. Zpravidla šlo o ochranné pomůcky. Za tyto pomůcky zaplatily české soukromé firmy české přepravní společnosti EGT Express. Stejné společnosti zaplatilo za přepravu i ministerstvo zdravotnictví. Za stejný prostor v letadle tak dostala firma zaplaceno dvakrát. Jednou od státu a podruhé od soukromých firem.  

Za normálních okolností by si totiž stát mohl za přepravu soukromého zboží účtovat poplatky a šetřit tak peníze daňových poplatníků. Adam Vojtěch a jeho lidé však smlouvu se společnosti EGT Express formulovali tak volně, že česká přepravní společnost státu nic platit nemusí.

„Dopravce je oprávněn využít jakékoli dostupné a volné místo na charterovém letu bez jakýchkoliv náhrad objednavateli za takovou přepravu,“ zní ustanovení ve smlouvě, kterou zástupci resortu podepsali.

Resort za 11 letů mezi Čínou a Českem zaplatil firmě téměř 84 milionů korun.

„Společnost EGT Express vlastní podnikatel a bývalý zastupitel Olomouce za hnutí ANO Jaroslav Spáčil. Jeho firma byla v minulých letech jedním z nejštědřejších sponzorů ANO. Hnutí věnovala podle serveru Hlídač státu v letech 2013–2016 přes 1,3 milionu korun,“ doplnil server.

Podnikatel Martin Hausenblas navíc serveru sdělil, že zásilky soukromých firem měly u společnosti EGT Express přednost před těmi od státu a firma si tak přišla na víc peněz. Ochranné pomůcky určené pro stát prý mezitím zůstávaly v čínských skladech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

20:10 Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

„Pokud vycházím z vyjádření Pirátů z minulosti, tak riziko, že na území České republiky se bude pohy…