Kubera: Zeman musí ministrem jmenovat i Ferdu Mravence

24. 7. 2019 8:02

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) má za to, že široce pojatá žaloba na prezidenta Zemana, kterou se bude zabývat Senát, je bez šance na úspěch. Ale kdyby šlo jen o to, podat na prezidenta žalobu kvůli tomu, jak si počíná v kauze odvolávání Antonína Staňka z čela Ministerstva kultury, tady by Kubera neváhal a žalobu na Zemana by jednoznačně podpořil. Hlava státu je podle Kubery povinna respektovat fakt, že za vládu nese odpovědnost premiér.

Kubera: Zeman musí ministrem jmenovat i Ferdu Mravence
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Předseda horní parlamentní komory Jaroslav Kubera (ODS) v rozhovoru pro Český rozhlas konstatoval, že široce pojatá žaloba na prezidenta Miloše Zemana, která obsahuje několik desítek bodů, je bez šance na úspěch. Ale kdyby byl ve hře jediný bod – počínání Miloše Zemana v kauze odvolávání ministra Staňka (ČSSD), Kubera by neváhal ani chvilku a takovou žalobu by podepsal.

Anketa

Bude co slavit během 30. výročí 17. listopadu 1989? (Ptáme se 24.7.2019)

5%
95%
hlasovalo: 13283 lidí

Proč?

Protože by prezident, ať už se jmenuje jakkoliv, měl respektovat fakt, že podle Ústavy nese odpovědnost za vládu premiér, který skládá účty Poslanecké sněmovně, zatímco hlava státu nenese podle nejdůležitějšího zákona země odpovědnost vůbec za nic.  

„Pokud jde o případ s ministrem kultury, tak mám naprosto jednoznačné stanovisko: kdyby mu sociální demokracie navrhla Ferdu Mravence, tak ho má jmenovat. Říkám to s plnou vážností, protože to znám z koaličních vyjednávání za léta, kdy jsem v politice,“ řekl. 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Antonín Staněk podal demisi v průběhu měsíce května. Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal o jeho odvolání ke konci května, ale prezident odmítl vyhovět. K závěru se blíží měsíc červenec a Staněk stále stojí v čele resortu. Prezident dal opakovaně najevo, že by Staňka na postu rád ponechal. Po několika týdnech ustoupil a slíbil, že Staňka 31. červenci odvolá, ale váhá se jmenováním Michala Šmardy na jeho místo.

Podle Kubery nemá Zeman co váhat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nářez. Novotný laškoval s Hřibem, odmítl post primátora a chtěl 50 milionů od Prahy. A je toho víc. Kongres ODS, Pospíšil, Kubera

22:02 Nářez. Novotný laškoval s Hřibem, odmítl post primátora a chtěl 50 milionů od Prahy. A je toho víc. Kongres ODS, Pospíšil, Kubera

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se tentokrát se svou talkshow Kobereček vydal do pražských Řep…