Kubera mluvil o Babišovi a řekl něco, co se Drtinové opravdu vůbec nelíbilo. Ale nedal se zastavit

22.11.2018 9:54

Já jsem si ještě ani nestihl přestěhovat kancelář, pořád někam chodím, povzdechl si nový předseda Senátu Jaroslav Kubera. Od svého zvolení v minulém týdnu prošel snad všemi pražskými televizními studii. V krátkém čase se na internetu objevilo jeho interview s Danielou Drtinovou v DVTV, kde s vtipem čelil jejím ostrým otázkám, a jeho rozhovor pro Český rozhlas.

Kubera mluvil o Babišovi a řekl něco, co se Drtinové opravdu vůbec nelíbilo. Ale nedal se zastavit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čerstvě zvolený předseda Senátu Jaroslav Kubera
reklama

V Českém rozhlase Kubera vysvětloval, proč se Senát rozhodl zaujímat stanovisko ke kauze premiéra Andreje Babiše, ačkoliv podle Ústavy nemá s vládou ani premiérem nic společného, neboť ti žádají o důvěru pouze Poslaneckou sněmovnu.

„Senát je ústavní instituce, a tak se pochopitelně vyjadřuje i k otázkám, které opanují veřejný prostor. A tato kauza ho opanovala velmi silně,“ řekl k tomu předseda Kubera. Senát v minulém týdnu schválil prohlášení, že „považuje účast Andreje Babiše ve vládě ČR do konce vyšetřování podezření z dotačního podvodu ve věci společnosti Čapí hnízdo za nepřijatelnou“.

Fotogalerie: - Podpoří ČSSD Babišovu vládu?

Ano i ne. Na tiskové konferenci vedení ČSSD oznámi...
Ano i ne. Na tiskové konferenci vedení ČSSD oznámi...
Jednání ČSSD za zavřenými dveřmi
Jan Hamáček míří na tiskovku
Roman Onderka
Jaroslav Foldyna

Anketa

Kdyby se prokázalo, že Babiš čerpal dotaci na Čapí hnízdo neoprávněně, vadilo by vám to?

14%
86%
hlasovalo: 23686 lidí

Kubera i osobně tento názor podporuje, i když uznává, že premiér je stále formálně nevinný. „Řeknu větu, která se nebude líbit, ale základem právního státu je kromě jiného i presumpce neviny, a to je třeba respektovat i teď,“ uvedl k tomu v Českém rozhlase. Jenže trestní stíhání premiéra vyvolává otázky, zda nezasahuje do vlastního trestního řízení tím, že vyšetřující policisté cítí tlak a postupují jinak než u běžného občana.

Nejvíce prý ale Kuberu šokovalo, že Babiš poslal svého syna na Krym. „To je klíčová chyba, protože to vyvolalo nejrůznější konotace, které dnes už dokonce vedou k dostavbě jaderných bloků,“ vysvětluje Kubera. Premiér tímto rozhodnutím podle něj dal prostor všem, kteří rozvíjejí konspirační teorie o ruském vlivu. „Dokonce někdo klidně teď může i říkat, že Petr Protopopov není jen prodavač kol, ale agent ruské tajné služby,“ obává se předseda Senátu.

CELÝ TEXZ ZDE

Pokud jde o sankce proti Rusku, které jsou rovněž důsledkem událostí na Krymu, Kubera si myslí, že je to spíše symbolické gesto, než že by Rusko nějak reálně postihly. A když už se Evropa rozhodla vyjádřit svůj nesouhlas, je Kubera rád, že zvolila takto symbolickou cestu. „Jiný způsob je už jen válka,“ dodal Kubera.

V televizi DVTV, kde hovořil s Danielou Drtinovou. Ta se mu snažila tvrdit, že on si myslí, že premiér Babiš by měl být odsouzen ještě ostřeji, než bylo Senátem schváleno. Kubera Drtinovou vyvedl z omylu, že on si rozhodně nic takového nemyslí.

Ve skutečnosti si Kubera myslí, že nejlepší by bylo, kdyby tato kauza znečišťující české politické prostředí, co nejdříve skončila.

„Když se vrátíme úplně na začátek, tak prvotní příčinou jsou dotace. Kdyby nebyly dotace, nebylo by Čapího hnízda,“ řekl poté. Drtinovou to naštvalo. „Ale to že jsou dotace, neznamená, že musíte podvádět,“ odsekla.

Screen: Vysílání DVTV

Kubera jí s naprostým klidem odpověděl, že to prostě svádí.

Pak Drtinovou zajímalo, proč by byl na Babiše tak mírný a zda je důvodem možná koalice s SPD. „Já si nemyslím, že by vládl s SPD, to je jen výhrůžka,“ odpověděl Jaroslav Kubera. Hrozí prý ČSSD, aby ve vládě zůstala.

Drtinovou pak ještě zajímalo, co „fatálního“ by se s Českou republikou mohlo stát, kdyby situace pokračovala dále. Kubera to rozhodně tak tragicky nevidí. „Já jsem teď 17. listopadu viděl, že tomu trošku podléháme. Takže se oslavy sta let republiky zvrhly v diskusi, kdo a proč hodil kytici do koše a kolik stála.“

K tomu dodal, že i Babišovým kauzám přikládáme příliš velký vliv. „Já kdybych chtěl odvolávat vládu, tak bych pro to měl úplně jiné důvody,“ vysvětlil. Zejména zvyšování mandatorních výdajů a nesmyslné hospodaření, se kterým se budou muset vypořádávat i příští vlády.

„A zaplatíme to my, to je potřeba stále zdůrazňovat. Oni lidé si pořád myslí, že stát má nějaké peníze. Stát žádné peníze nemá. Všechny peníze, které stát má, jsou naše peníze“.

Kubera souhlasí s Babišovým názorem, že rozdělení společnosti má kořeny v tom, že odpůrci Miloše Zemana nikdy nepřijali, že jejich idol Karel Schwarzenberg ve volbách prohrál. „Já nejsem ten typ, abych šel v nenávisti tak daleko, že budu negovat cokoliv, co řeknete,“ vysvětlil Kubera.

„On to málokdo ví, ale já jsem tak citlivý a lítostivý, že se kamarádím dokonce i s pražskou kavárnou,“ dodal s úsměvem.

DRTINOVÁ VS. KUBERA-  CELÝ ROZHOVOR

Je prý hrdý na to, že dokázal vyhrát volby předsedy Senátu, aniž by měl facebookový profil. V něm podle něj spočívají důvody dnešního chování, protože politici spolu komunikují převážně přes sociální sítě. A tento způsob komunikace podle něj politické vztahy zbytečně vyhrocuje. „Mně to vadí, nedělám to,“ uzavřel.

Pak mu Drtinová přečetla slova jeho stranického kolegy Václava Klause ml., že páteční jednání Sněmovny o nedůvěře vlády bude promarněným časem. Kubera do určité míry souhlasil, ale na druhou stranu vysvětlil, že úlohou opozice je kontrolovat a kritizovat, což je do určité míry marněním času vždycky, ale někdy to může přinést něco pozitivního.

Pak musel Kubera Drtinové vysvětlovat svou pověst hulváta a sexistického predátora. Zejména v souvislosti se svým nedávným vtipkováním v novinovém rozhovoru, že „nejraději má sedmnáctky“. Odkázal Drtinovou na svojí manželku, které podle něj takové vtipkování nevadí, a to je pro něj nejdůležitější.

„Moje žena je boží,“ vyznal se pak s tím, že jeho úžasná manželka s ním dokázala vydržet již padesát let a s úsměvem dodal, že představa, že žádná další žena už tak boží nebude, spolehlivě odradí od jakékoliv milostné bokovky.

Kubera odmítá jakékoliv násilí na ženách. Byl prý šokován, když zjistil, že domácí násilí mohou provádět i tak ctihodní lidé, jako je soudce nebo primář. „A nepřijde vám, že těmito slovy to podporujete,“ namítala Drtinová, ale to Kubera odmítl.

Kauzu MeToo odmítá. Vadí mu, když si po dvaceti letech najednou ženy rozpomínají, že jim kdysi nějaký dnes slavný a ctihodný muž sáhl na koleno. Drtinová si nedala pokoj a stále opakovala, že to může vypadat, že to Kubera násilí na ženách schvaluje. „To snad nikdo nemůže myslet vážně,“ kroutil hlavou předseda Senátu. Vtip podle něj není myšlen vážně a doslova, proto je vtipem.

Nakonec se debata ještě vrátila k politice. Kuberu překvapilo, že „souručensví“ prezidenta Zemana a premiéra Babiše je tak pevné, on prý čekal, že se mezi nimi projeví jejich rozdíly.

A k hrůze redaktorky Drtinové z vlády s SPD dodal: „No ona je tu ještě jiná hrůza. Že by prezident opět jmenoval úřednickou vládu podle svého uvážení“. Prezident navíc prý naznačil, že by tato vláda i bez důvěry mohla vládnout hodně dlouho. A toto neústavní řešení Kuberu děsí.

Jinak by Kubera doporučil ČSSD, aby z vlády odešla. „Mně je to líto, protože mně tato politika vedení ČSSD odstřelila výbornou náměstkyni z této strany v Teplicích, která úžasně dělala kulturu a sport a díky centrále se vůbec nedostala do zastupitelstva,“ zalitoval.

Kubera je prý stále zastáncem politických stran a vadí mu současná éra nejrůznějších „hnutí za lepší či horší Domažlice nebo Strakonice“, u kterých už se nikdo nevyzná, co vlastně chtějí.

„A taky mi vadí, že je ve Sněmovně dneska devět stran. Takže bych chtěl, aby se zvýšilo kvorum pro vstup na deset procent. A ptali se mě, co kdyby se tam nedostala ODS – no tak by prostě měla smůlu. Ale devět subjektů je obrovský problém,“ myslí si.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Černobyl! Jan Hrušínský čeká plivanec. Velmi trpěl

13:54 Černobyl! Jan Hrušínský čeká plivanec. Velmi trpěl

Herec a principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský se postavil proti spolupráci s Ruskem. V účasti R…