Kult smrti. U Soukupa drsně o Rusku. Putin to přecenil. Co přijde teď...

1.4.2022 10:04 odp.

„Rusko potřebuje demilitarizovat. Dávají 5 % HDP na zbrojení. Není tam jen kult armády… Je tam kult smrti,“ pronesl v Aréně Jaromíra Soukupa exministr Lubomír Zaorálek s přirovnáním aktuální atmosféry v Rusku k Německu ve 30. letech. Podotkl, že si Rusové kvůli těžko popsatelnému strachu podmaňují své sousedy již po staletí. V jednáních o sankcích však má do tlaku na Rusko házet vidle „pokrytectví Západu“. „Když se zabíjely děti v Jemenu, tak nám to nevadilo,“ souhlasil s někdejším ministrem bezpečnostní analytik a generál v záloze Andor Šándor a ukázal směrem k Saúdské Arábii.

Kult smrti. U Soukupa drsně o Rusku. Putin to přecenil. Co přijde teď...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Anketa

Má prezident Zeman vaši důvěru? (Ptáme se od 30. 3. 2022)

70%
27%
hlasovalo: 23382 lidí
Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého Rusko na Ukrajině „přecenilo zcela evidentně svoje síly“ a válku na Ukrajině musí přehodnotit. Je podle něj již zřejmě dané, že se Moskvě nepodaří její cíl změnit režim na Ukrajině a dobytí Kyjeva je již také passé.

Míní, že se nyní Rusko na Ukrajině soustředí už hlavně v Luhanské a Doněcké oblasti, ale zároveň se zřejmě bude snažit i pokračovat na jih s cílem dobytí ukrajinské přímořské metropole Oděsy.

Ohlášené uvolnění vojsk u Kyjeva podle něho Rusové potřebují kvůli přeskupení sil a přezásobení. Rusové podle něho neměli ani správné zpravodajské informace a počítali zřejmě s tím, že je tamní obyvatelé budou namísto odporu vítat.

Bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor k nedostatečným informacím ruského velení připojil názor, že ruský prezident Vladimir Putin počítal s bleskovou válkou. „Putin není žádný Slovan, který by miloval ostatní národy. Ale viděl jednu věc dobře – že si tím úderem znepřátelí Ukrajince. Podle mě kalkuloval, že ten úder musí být velmi rychlý, s velmi nízkými ztrátami. To znamená proniknout do středu Kyjeva, obsadit správní centrum, zajmout ukrajinskou vládu, nechat ji něco podepsat,“ jmenoval.

Za klíčovou příčinu neúspěchu ruského napadení sousední země považuje selhání při obsazování letiště Hostomel, o které Ukrajinci bojovali hned v první den války, ruské výsadkáře se jim podařilo obklíčit a získat nad plochou opět kontrolu. Přestože Rusové v následných dnech několikrát na plochu letiště pronikli, nemohli již letiště využít k rychlému výsadku do centra Kyjeva.

Podle Šándora v původních plánech obklíčení a dobytí Kyjeva vůbec nefigurovalo a právě bleskovými útoky Rusko chtělo přebrat kontrolu nad centry největších ukrajinských měst a zajmout politické špičky země.

Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek upozorňoval, že Putin již před vyvoláním konfliktu na Ukrajině prohlásil v jednom ze svých projevů touhu obnovit „velkou Rus“ a měli bychom se mít na pozoru, jelikož je pro něho „Ukrajina jenom okraj“.

Varoval, že jsou ruské jednotky rozmístěné na mnoha místech, přičemž jmenoval Arménii, Ázerbájdžán, Bělorusko, Kazachstán či okupovanou podněsterskou část Moldávie. „Obnovují ten prostor, u kterého jsou přesvědčeni, že patří jim,“ řekl. Upozornil též na Putinovo citování bible při obhajobě operací na Ukrajině a tamní církevní mozaiky zobrazující války, ve kterých bylo Rusko zapojené. „Není tam jen kult armády… Je tam kult smrti,“ naznačil při rozebírání atmosféry v zemi.

Že je nyní okupace Krymu či invaze na Ukrajinu dávána Putinem a ruskou vládou do souvislostí s náboženstvím, přirovnal k atmosféře ve 30. letech v Německu.

K situaci v diplomacii pak Šándor promluvil též k důvodům, proč některé země i přes ruské zločiny na Ukrajině mlčí a nepřidají se k Západu a jeho sankcím. „Velká část zemí se nepřipojila, protože jsme pokrytečtí. Když byli oni v konfliktech nebo se odehrávali konflikty, které se nás tolik nedotýkaly – například na Blízkém východě, tak jsme zdaleka nebyli takoví jako v případě Ukrajiny. To pokrytectví Západu je někdy příliš velké,“ poznamenal.

Souhlasit musel i Zaorálek a citoval palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího, jehož zaráží, že Západ „nekřičel“ i v případě dlouholeté války v Jemenu, kde bylo také mnoho obětí.

„Když se zabíjely děti v Jemenu, tak nám to nevadilo. Podporovali jsme Saúdskou Arábii, protože jsme ji považovali za hlavního partnera v boji proti islámskému terorismu,“ dodal Šándor.

Bezpečnostní analytik také poukázal, že kvůli strachu Rusů z NATO „zaplatíme všichni“ a Zaorálek připojil, že strachu Moskvy z NATO a sousedních zemí nelze rozumět, „pokud nejste Rus“. „Rus zná ten strach a pocit ohrožení staletí. To tam existovalo i v minulých staletích… V tom prostoru, kde se nemá člověk kde schovat, si vyvinuli, že začali postupně obsazovat země kolem sebe. Soused je bezpečný, jen když ho obsadím… Dělali to staletí,“ poznačil, že Rusové mají těžko popsatelný pocit strachu již od mongolské invaze.

Celou debatu můžete zhlédnout zde:


Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

USA ovládly Evropu. Ale svět? Petr Drulák nemá pro spojence dobré zprávy

14:02 USA ovládly Evropu. Ale svět? Petr Drulák nemá pro spojence dobré zprávy

Profesor Drulák byl nedávno hostem Rádia Univerzum, kde hovořil o širších následcích rusko-ukrajinsk…