Kulturu má provizorně řídit náměstkyně. Jestli nebude jasno po prázdninách, chce Babiš konat zásadní kroky

25.07.2019 16:53

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce řešit výměnu v čele resortu kultury. Svolal na příští středu jednání na ministerstvu, právě v den, kdy by měl prezident odvolat současného ministra Antonína Staňka. Resort kultury by mohla vést nynější náměstkyně Kateřina Kalistová (ČSSD). O novém vedení chce mít premiér jasno do příštího zasedání vlády. Jinak slibuje provést „zásadní kroky“.

Kulturu má provizorně řídit náměstkyně. Jestli nebude jasno po prázdninách, chce Babiš konat zásadní kroky
Foto: Repro XTV
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Podle redakce Aktuálně.cz Kalistová, která na ministerstvu zastává funkci náměstkyně pro řízení sekce živého umění, o ničem neví.

Babiš ve středu na zámku v Lánech jednal s prezidentem Milošem Zemanem, který potvrdil odvolání Staňka k 31. červenci. „ČSSD navrhla na post ministra svého místopředsedu Michala Šmardu, jinou nominaci odmítá. Babiš o výsledku lánského jednání hovořil ve čtvrtek dopoledne s Hamáčkem, odpoledne se sejde grémium strany,“ uvádí server Aktuálně.cz.

„Neřekl mi o moc více, než napsal na svůj Twitter. Znamená to, že se od té poslední schůzky nezměnilo prakticky nic. Stále platí termín odvolání pana ministra Staňka k 31. 7. a stále není jasno o termínu jmenování pana Šmardy,“ řekl o debatě s premiérem Hamáček a dodal, že sociální demokracie není ta, co věc komplikuje.

„My jsme udělali všechno, co se od nás očekávalo, včetně požadovaného stanoviska předsednictva strany. V poslední době ty termíny posouvá pan prezident,“ dodal. Podle něj je čas do konce července.

Celá zpráva zde.

Premiér se nechal slyšet, že chce mít o Staňkově nástupci jasno nejpozději do příštího zasedání vlády. „Máme po prázdninách vládu 26. srpna. Pan prezident slíbil vyjádřit se v polovině srpna, tak předpokládám, že nejpozději 26. srpna už bude jasno. Potom já samozřejmě, pokud situace nebude jasná, udělám nějaké zásadní kroky,“ řekl Babiš v diskusním pořadu portálu iDNES.cz.

Připustil současně, že doufal, že se situace vyřeší do konce července. Babiš zdůraznil, že patrně přijde brzy čas, aby řekl k prezidentovu odkládání svůj názor. Považuje to za názorový střet mezi hlavou státu a ČSSD. Podle něho je jasné, že pan ministr Staněk skončí, jasné ale není, jestli pana Šmardu bude jmenovat. „On řekl, že se vyjádří k nominaci sociální demokracie, bohužel až za dva týdny,“ podotkl předseda vlády na iDNES.cz.

Staněk v polovině května podal demisi, kterou ale Zeman nepřijal. Babiš na konci měsíce na žádost ČSSD navrhl prezidentovi odvolání ministra a současně jmenování Šmardy. Podle ústavy návrhu na odvolání musí prezident vyhovět, Zeman ale opakovaně dával najevo, že by si přál Staňkovo setrvání v kabinetu.

ČSSD hrozila odchodem z vlády, pokud by Staněk kabinet neopustil a Zeman místo něj nejmenoval Šmardu. „Podle sociálních demokratů by jejich účast ve vládě ztratila smysl, pokud by nemohli rozhodovat o tom, koho do kabinetu vyšlou. Situace kolem Staňka je dosud nejdéle trvajícím případem, kdy prezident odmítal vyhovět premiérovi s navrženou změnou ve vládě,“ uvádí server Aktuálně.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: sla
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

7:52 Chrliči kravin. Bába od plotny, která díky Milionu „chlívek“ objevila patent na rozum, radí premiérovi! Ivan Vyskočil vstupuje do vřavy v době koronaviru

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „EU, která nám striktně předepisovala, že rum se nesmí jmenovat rum…