Kurdský politik Sálih Muslim nebude vydán do Turecka, státní zástupce zastavil řízení

19.03.2018 13:40

Státní zastupitelství zastavilo předběžné řízení ohledně vydání kurdského politika Sáliha Muslima, protože se již nevyskytuje na území České republiky. Česko tedy politika do Turecka, jež o něj usilovalo, nevydá. Česká policie muže na základě zatykače zadržela v únoru, soud ho o několik dní později propustil na svobodu. Ankara Muslima považuje za teroristu, ale podle Kurdů je hrdinou boje proti Islámskému státu. Na zastavení řízení dnes upozornil server Aktuálně.cz, ČTK informaci potvrdil Muslimův právník Miroslav Krutina.

Kurdský politik Sálih Muslim nebude vydán do Turecka, státní zástupce zastavil řízení
Foto: Press TV
Popisek: Muhammad Sálih Muslim

„Bylo zastaveno (řízení) z formálních důvodů, protože se pan Sálih nevyskytuje na území České republiky, což ale ani neměl uloženo,“ řekl Krutina. Muslim pražskému městskému soudu na konci února slíbil, že se bude pohybovat na území Evropské unie. „Od soudu měl uloženo, aby se pohyboval po území EU, kde se také pohyboval. Zastavením řízení ale v podstatě padá i toto omezení,“ upozornil advokát.

Muslim podle právníka může v tuto chvíli cestovat volně. „Kauza tímto v podstatě skončila,“ řekl Krutina. „Druhá věc je existence zatykačů samotných. Neslyšel jsem, že by se ohledně nich něco měnilo. Turecká strana může dál jednotlivé země, kde by se pan Sálih vyskytoval, oslovovat s požadavkem, aby byl zatčen a popřípadě vydán,“ uvedl. O vydání Kurda takto Turecko žádalo v posledních týdnech Německo a Švédsko.

Pokud by se Muslim rozhodl do Česka v budoucnu vrátit, mohl by podle advokáta začít celý proces nanovo. „Nedovedu si ale úplně představit, že by státní zástupce, pokud by neměl nějaké nové informace, postupoval stejně jako minule. Spíš si myslím, že věc je posunutá dále a nevstupovalo by se do stejné řeky. Vyloučit to však nejde, podkladem jsou zatykače, které nikdo nezrušil, žádný státní orgán se k nim kvalifikovaně a závazně nepostavil, vše se řešilo spíše procedurálně,“ dodal Krutina.

Turecko bývalého šéfa syrské Sjednocené demokratické strany (PYD) viní z narušování jednoty a územní celistvosti státu a z podílu na pumovém atentátu, při kterém v roce 2016 v Ankaře zemřelo 29 lidí. Podle Kurdů je Muslim hrdinou boje proti teroristickému hnutí Islámský stát.

Rozhodnutí českého soudu Muslima propustit Ankara tvrdě kritizovala, a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dokonce prohlásil, že Česko podporuje terorismus.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…