Kůrovec požírá Česko. Už je to velmi vážné

28.05.2018 8:45

Dnešní Lidové noviny přinesly mimo jiné rozhovor s Petrem Zahradníkem z útvaru lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Ten hovoří o současné kůrovcové kalamitě. Přirovnává ji dokonce k válečnému stavu, kdy nás podle jeho slov čeká boj o každý kousek území.

Kůrovec požírá Česko. Už je to velmi vážné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěné klády na Šumavě
reklama

Jak Zahradník uvádí, první bitvu na severní Moravě jsme už prohráli. „Pokud nebudeme okamžitě konat, může se dostat do obrovského průšvihu velká část republiky,“ řekl Zahradník a podotkl, že současná kalamita je největší v celé naší historii, zcela jistě od narození Krista. 

„Při orkánu Kyrill v roce 2007 během dvou dnů padlo 10 milionů kubíků dřeva, při nynějším kůrovci máme za rok 3,7 milionu kubíků (oficiálně přiznaných na cca 70 procentech území), za dva roky jsme v podstatě na stejném objemu, jako byl Kyrill. Jenže Kyrill byl jednorázový. Mírně srovnatelné je to s imisní kalamitou v 80. letech či s mniškovou kalamitou ve 20. letech 20. století. Dnes jsme se ale ocitli ve spirále a je otázka, jestli se nám podaří ji rozmotávat, nebo se do ní budeme dál zaplétat,“ poznamenal Zahradník.

Kalamity kůrovce tady přitom podle něj byly vždycky, nárůst nyní je však intenzivnější. „Přibývají i další faktory. Kromě sucha či kyselé půdy začal být problém s lidskými silami a se špatným odbytem dřeva. Napadené dříví zůstává často v lese, a protože není dostatek lidí, není asanované. Brouci se kvůli tomu dál vyvíjejí a napadají další stromy,“ sdělil Zahradník.

Podotkl rovněž to, že místo toho, abychom hledali řešení, hledáme viníka. „Na to není čas, teď potřebujeme především akci. Jít do lesů, najít napadené stromy a účinně je asanovat, aby brouci nevylétli a nenapadali další a další stromy,“ sdělil Zahradník. 

A proč to vlastně nyní odnesla severní Morava? Podle Zahradníkových slov totiž byla před třemi lety mnohem sušší než zbytek republiky. 

Závěrem pak Zahradník prozradil, že se nyní testuje kamera, která by měla rozlišit, zda je strom napadený kůrovcem, nebo má jiný stres. „Už loni jsme ji nabízeli Lesům ČR, ale tehdejší vedení tomu nebylo nakloněno. Říkali, že už to všechno znají a umějí, což tak ale není. Kamera totiž dokážete měřit teplotu stromů. V těch napadených jsou chodbičky, a tudíž i jiná teplota kůry než u zdravého stromu. Vznikla i nová metoda na asanaci dříví, jež je účinná, rychlá a relativně levná. Bohužel u nás není registrovaná. Mělo by proběhnout jednání s Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským na udělení výjimky,“ uzavřel Zahradník.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

7:53 „Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

„Tady je přece klíčová otázka i pro výsledek voleb, jak vláda zvládne očkování. Pokud, nejlépe do pr…