Kurz: Rakousko věnuje ČR 30.000 dávek vakcín proti covidu-19

03.04.2021 6:50 | Zprávy
autor: čtk

Rakousko poskytne České republice 30.000 dávek vakcín proti covidu-19. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář spolkového kancléře Sebastiana Kurze. Ten krok nazval ukázkou solidarity poté, co podle něj Evropská unie po nedávných jednáních selhala při snaze napravit nerovnosti v distribuci očkovacích látek mezi jednotlivými členskými státy. Kurz také uvedl, že k podobnému kroku se vůči České republice chystají i další země.

Kurz: Rakousko věnuje ČR 30.000 dávek vakcín proti covidu-19
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Sebastian Kurz

„Bilaterálně podpoříme Českou republiku a pokládáme za velmi přínosné, že jsme slyšeli od některých dalších evropských zemí, že se chystají udělat to samé," řekl Kurz.

Rakouský kancléř si nedávno společně s představiteli dalších zemí, včetně českého premiéra Andreje Babiše, stěžoval na nerovné rozdělení vakcín mezi členy sedmadvacítky. Summit EU proto před týdnem pověřil velvyslance členských zemí při EU, aby dohodli rozdělení dodatečných deseti milionů dávek látky od firmy Pfizer tak, aby se podařilo zaplnit mezery v jednotlivých zemích.

Portugalské předsednictví EU původně navrhlo, aby se tři miliony těchto dávek zarezervovaly pro šestici nejpotřebnějších zemí, konkrétně šlo o Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Lotyšsko, Slovensko a Českou republiku. Zbývajících sedm milionů dávek mělo být jako obvykle rozděleno podle počtu obyvatel mezi všech 27 členů EU.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Změna Evropy

Zajímalo by mě, jak přesně to myslíte, že se společná Evropa musí měnit? Tvrdíte, že je třeba posílit konkurenceschopnost, bezpečnost, energetickou odolnost. Nemyslíte ale, že právě v tom ale EU dost selhává a je čím dál slabší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová „železná opona“ v Evropě. Fico se vrátil z Moskvy a varoval Brusel

14:59 Nová „železná opona“ v Evropě. Fico se vrátil z Moskvy a varoval Brusel

Slovenský premiér Robert Fico se vrátil z pracovní cesty do Moskvy, kde uctil památku obětí druhé sv…