Kutilová: Hledala jsem v Libanonu sirotky. Jsou tam, ale žijí s příbuznými. Muslimská společnost nedovolí, aby děti vyrůstaly bez rodiny

26.09.2018 9:30

Novinářka Markéta Kutilová poskytla rozhovor na serveru DVTV.cz, týkal se především sirotků ze Sýrie a situace v Libanonu, odkud se vrátila.

Kutilová: Hledala jsem v Libanonu sirotky. Jsou tam, ale žijí s příbuznými. Muslimská společnost nedovolí, aby děti vyrůstaly bez rodiny
Foto: JK
Popisek: Akce na podporu přijetí padesáti syrských sirotků na hlavním nádraží
reklama

„Jezdím s kolegyní Lenkou Klicperovou do Sýrie. Tam jsme samozřejmě potkaly syrské sirotky. Já jsem se teď byla podívat v uprchlických táborech v Libanonu, byla jsem tam hledat sirotky," sdělila Kutilová. „Z počátku se mluvilo o tom, že syrští sirotci půjdou z táborů v Řecku či z Libanonu. Byla jsem tam tedy zjistit situaci," podotkla. „Zjistila jsem, že sirotci tam samozřejmě jsou, nicméně děti, které přišly o oba rodiče, žijí s nějakými příbuznými. Děti jsou samozřejmě integrované do rodiny. Muslimská společnost nedovolí, aby vyrůstaly děti bez rodiny," podotkla Kutilová.

„Byl to můj nápad, sama jsem si to zafinancovala, zajistila povolení. Samozřejmě, že jsem to nabídla Reportérům ČT, se kterými spolupracuji, takže vzniká reportáž," dodala Kutilová a podotkla, že žádných padesát připravených syrských uprchlíků k převozu do Česka není. 

V řeckých táborech je podle jejích informací asi 300 dětí mladších 14 let, nikdo však netuší, kolik z nich je ze Sýrie. „To, že Česká republika plánuje odvoz dětí, vyvolalo údajně paniku v uprchlických táborech v Řecku," dodala. 

A jak doplnila, i když se mezi dětmi objevují sirotci, většinou se jich již někdo ujal. Pro muslimskou komunitu je obrovský problém poslat děti pryč na převýchovu, uvedla. „Situace v uprchlických táborech v Libanonu je tristní. USA, Katar i OSN zastavily pomoc a tím chtějí milion uprchlíků přimět k návratu do Sýrie," zmínila s tím, že například OSN přestala vydávat potravinové lístky a platit transport dětí do škol.

Video najdete ZDE.

„Téma se vytasilo před volbami. Vidím v tom částečné zpolitizování celé věci. A o jejím smyslu tak trochu pochybuju. Když už se přijde s tímhle projektem, který je chvályhodný, ale měl by být dopředu připraven. To měla mít paní Šojdrová připravené, aby nevznikaly fámy," poznamenala Kutilová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

20:28 Debil Babiš. Nora Fridrichová promluvila. Takto si představuje „veřejný zájem“

Ke slovům ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), že je Babiš „debil“, se již vyjád…