Kyjev prý zastavil humanitární konvoj kryjící ruské vojsko. Britské listy křičí

10. 8. 2014 14:40

Tvrzení ruské propagandy, že úřady v Kyjevě se snaží obyvatelstvo na východě vyhubit a brání tomu, aby mu byla poskytována humanitární pomoc, je účelovou lží. Uvádí to bývalý levicový a ekologický aktivista Karel Dolejší na serveru Britské listy. Dolejší se odvolává na tvrzení kyjevských úřadů, podle nichž se jim 8. srpna podařilo zastavit ruskou kolonu, která pod záminkou humanitární pomoci měla v úmyslu přivést oficiální ruská vojska na východ Ukrajiny.

Kyjev prý zastavil humanitární konvoj kryjící ruské vojsko. Britské listy křičí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace před Strakovou akademií na podporu Ukrajiny nazvaná Praha pro Ukrajinu - Za vaši i naši svobodu!

Ukrajinci tvrdí, že se jednalo o provokaci ze strany Ruské federace. „Velká kolona byla doprovázena vojáky a vojenskou technikou, dodatečně se ruská strana ohání údajným souhlasem výboru Červeného kříže. Podle Kyjeva měla však 'provokace' za cíl vyvolat plný ozbrojený konflikt mezi oběma zeměmi,“ uvedl Dolejší.

Proč nyní provedl Putin čistku mezi armádními důstojníky?

Kyjev se podle něj odvolává na zpravodajské informace ze západních zdrojů, včetně satelitních snímků, a tvrdí, že Moskva se připravuje ke vstupu vojsk pod vhodnou záminkou. Podle některých komentátorů s tím má souviset i velká čistka, kterou právě Putin provedl v silových strukturách. „Ta měla postihnout osoby kritické k vojenské intervenci na Ukrajině, vedené již zcela otevřeně ozbrojenými silami Ruské federace,“ poznamenal Dolejší s tím, že ověřit toto tvrzení z nezávislých zdrojů není možné, protože soukromé názory hromadně odvolaných vysoce postavených pracovníků ruských bezpečnostních složek nejsou běžně publikovány.

Ruský konvoj nepředstavuje standardní humanitární operaci

Mezinárodního výbor Červeného kříže ve svém diplomaticky formulovaném stanovisku upozornil, že jakákoliv jeho akce bude provedena v přísném souladu se základními pracovními principy neutrality, nestrannosti a nezávislosti.

Dolejší také upozorňuje, že dle mezinárodního práva vyžaduje dodávka jakékoliv pomoci souhlas cílové země. „Přesun vojenské kolony, zčásti snad složené z humanitárních zásob, bez souhlasu Ukrajiny nepředstavuje v žádném případě standardní humanitární operaci,“ podotkl Dolejší s tím, že v případě skutečného zájmu ukončit válečné utrpení civilistů na Ukrajině by boje mohly skončit během několika málo dní, kdyby Rusko zcela přerušilo zásobování separatistů ze svého území.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

18:43 Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

Fotbalový šampionát se v Rusku neměl z mnoha důvodů konat. Touto větou vyšperkoval na závěr slavnost…