Langšádlová chce spojit studium a průmysl

06.02.2023 18:30 | Ze sítí

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) představila nový typ univerzitního studia, který kombinuje akademický výzkum a praktické dovednosti ve firmách, tzv. průmyslové doktorské programy vzdělávání. Langšádlová tím chce posílit spolupráci mezi firmami a univerzitami a „zhodnotit výsledky vědy pro průmyslové využití“.

Langšádlová chce spojit studium a průmysl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Helena Langšádlová, ministryně pro vědu, výzkum a inovace

„V celém našem systému chceme posílit transfer zhodnocování výsledků vědy i pro průmyslové využití a potřebujeme posílit spolupráci mezi firmami a univerzitami. A právě nástroj průmyslových doktorátů tomuto posílení spolupráce přispěje,“ uvedla Langšádlová podle serveru Novinky.cz s tím, že v zahraničí je takový typ studia běžný.

Takový průmyslový doktorský studijní program by mohl být kombinací akademických kurzů, výzkumu a praktické výuky. V rámci programu by se studentům nabízely také praktické manažerské a obchodní kurzy přímo od spolupracujících firem.  

Doktorand v příslušném programu by měl školitele jak z akademické sféry, tak z průmyslového odvětví. Ve spolupráci vysoké školy a firmy by se řešilo i konkrétní téma doktorského studia a rovným dílem by se firma i škola podílely na placení nákladů studentských projektů. Doktorand by buď byl zaměstnancem firmy vedeným v akademickém programu, nebo zaměstnancem univerzity, placeným soukromou společností.

Mgr. Helena Langšádlová

  • TOP 09
  • ministryně pro vědu a výzkum a inovace

Náměstek ministra školství Jaroslav Miller potvrdil, že zástupci úřadů již jednají s dvacítkou firem jako Zentiva nebo Bosch, které by se mohly programů účastnit. Podle Langšádlové je takový typ studia výhodný pro obě strany, protože firmy budou moci spolupracovat se špičkovým výzkumem a vysoké školy se dostanou k nejlepší infrastruktuře.

Studenti doktorských programů díky možnosti práce ve firmách mohou získat odborné vzdělání doplněné o praktickou zkušenost s řešením aktuálních problémů,“ shrnula Langšádlová a dodala, že celý koncept bude výhodný také pro stát, protože přinese rychlý nárůst průmyslového výzkumu a zvýší konkurenceschopnost země.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Cože, vy jezdíte na školy mluvit se studenty?!“ Úsporný balíček bořil studio. Do toho se prořekl Benda

13:49 „Cože, vy jezdíte na školy mluvit se studenty?!“ Úsporný balíček bořil studio. Do toho se prořekl Benda

V druhé části Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News se setkali Marek Benda z ODS, Jan Lacina z …