Laudát: Strach, nejistota a probuzené staré běsy. To přinesou trubači Ruska

01.08.2019 11:54

Exposlanec za TOP 09 František Laudát se ve svém komentáři na facebookovém profilu věnoval novému premiérovi Velké Británie Borisi Johnsonovi.

Laudát: Strach, nejistota a probuzené staré běsy. To přinesou trubači Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Laudát

„Taky jeden, co nepochopil: po jeho vítězném bušení v prsa přišlo vystřízlivění během desítek hodin. Boris Johnson ani nemusel vážit cestu přes kanál do Bruselu, aby se probudil ze svého snu o ‚konečně svobodné Británii‘, která se zbavila té šílené EU. Stačilo podniknout cestu po Spojeném království Velké Británie a Severního Irska, aby stál tváří v tvář realitě, co bude muset po brexitu řešit, ať už bude exit domluvený, nebo divoký,“ podotkl Laudát.

„Johnson není jediným, kdo si myslí, že idea Evropské unie vznikla z čistě ekonomických důvodů. Tomu nahrává i často zmiňovaná poválečná Dohoda o uhlí a oceli. Jenže pravda je jiná, i když možná ne tak jednoduchá. Dvě světové války s ničivými následky a nezměrným utrpením, podpořené samozřejmě úvahami o ekonomické výhodnosti, byly skutečnou kolébkou přemýšlení o možných alternativách uspořádání Evropy, aby se hrůzy XX. století už neopakovaly. Evropa po tisíciletí menších i velkých válek a politicko- sociálních experimentů a zvratů má ve svých genech zakódovány tisíce starých křivd a běsů, o kterých si myslíme, že jsou dávno passé. Jenže zkušenost konce minulého století ukazuje, jak někdy relativně snadno lze probudit stará příkoří. Stačí vzpomenout bývalou Jugoslávii. Kdo by si pomyslel, že po půlstoletí začne soused zabíjet souseda?“ zeptal se Laudát.

„Skotsko, Wales a hlavně Severní Irsko odměnilo Johnsona při jeho ostrovní tour mrazivou předzvěstí časů budoucích. Z Londýna vypadá svět Velké Británie jinak, než za jeho branami. Nelze vyloučit scénář, že po brexitu bude následovat nejenom ekonomický propad, který se dá časem nějak vybalancovat a není tak podstatný, jako problémy s udržením celistvosti Spojeného království. Bučení na Johnsona, žádné nadšené davy s mávátky a výhrůžky referendy o odtržení nevěstí nic dobrého. A každý rozumný člověk si přeje, aby v Evropě i nadále existovala excelentní značka Spojené království Velké Británie a Severního Irska, nikoli aby se v učebnicích dějepisu objevil termín „rozpojené království Velké Británie a Severního Irska‘,“ zmínil.

„Další asi už pobrexitový vývoj na ostrovech bude velkým testem idejí otců zakladatelů sjednocené Evropy. Testem, který si tamní často obelhaní občané mohli odpustit. Současní protievropští trubači, jen ‚čistě náhodou‘ podporovaní zemí, kde se chuť kandidovat do metropolitního zastupitelstva léčí slzným plynem a obušky, slibují svobodu a prosperitu. Jejich skutečnými ‚dárky‘ ale mohou být strach, nejistota a probuzené staré běsy,“ uzavřel.

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

22:04 Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

Na demonstraci Milionu chvilek na Letenské pláni se v sobotu znovu sešlo asi dvě stě tisíc lidí. Po …