Legrační moment: Emmanuel Macron „začenichal“ marihuanu...

30.10.2017 10:25

Francouzský prezident Emmanuel Macron přijel na dvoudenní návštěvu Guyany, ale na rozdíl od Evropy jej zde příliš vřelé přivítání nečekalo. Tisíce lidí vyšlo demonstrovat do ulic a žádné velké sympatie si Macron nezískal ani svojí poznámkou o marihuaně.

Legrační moment: Emmanuel Macron „začenichal“ marihuanu...
Foto: literarky.cz
Popisek: Kancléřka Merkelová a prezident Macron

Guyana je součástí Francie a současně je také nejvzdálenějším územím, které patří k Evropské unii. Země má sice svůj vlastní parlament, ale je do velké míry závislá na pomoci z pevninské Francie. A právě její nedostatečnou výši zdejší obyvatelé Paříži značně zazlívají. V zemi chybí infrastruktura a nezaměstnanost přesahuje dvacet procent. To jsou ostatně také hlavní důvody, proč Macrona s otevřenou náruči zdejší obyvatelé nevítali.

V ulicích hlavního města Cayenne sice došlo na klasická selfíčka s obyvatelstvem, ale při jednom z nich si Macron neodpustil drobný rýpanec, za který si patrně další sympatie nezískal. „Někteří z vás tady asi nekouří jen cigarety, že ano? Nos mám ještě stále dobrý. Kouření marihuany vám při úspěšném absolvování školní docházky vážně nepomůže. Měli byste to říci i těm nejmladším,“ napomenul okolo stojící obyvatele hlavního města prezident.

Přes své mentorování je nicméně Macronův vztah k marihuaně spíše liberální. Před prezidentskými volbami ve Francii společně s dalšími hlavními kandidáty navrhoval faktické zmírnění trestů za držení měkkých drog. Podle platného zákona z roku 1970 hrozí držitelům ilegálních drog vězení až v délce jedno roku a pokuta ve výši 3750 eur. Macron a další kandidáti se „přimlouvali“, aby byly restrikce zmírněny. Tedy kromě Marine Le Penové.

Macron svou poznámkou o marihuaně nicméně lehce narážel i na skutečnost, že Gyana je skutečně až příliš závislá na pomoci z Francie a jinak patří k nejchudším zemím v regionu. Pro srovnání, zatímco HDP obyvatele Francie bylo za loňský rok přes 36 000 eur, u obyvatele „Francouzské“ Gyuany nedosahuje HDP ani 1000 eur. Pro srovnání, Česká republika se nachází stran HDP přesně v polovině mezi oběma zeměmi.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…