Lék digoxin už je v Česku. Nejpozději ve středu příštího týdne by mohl být v lékárnách

03.01.2019 18:20 | Zprávy
autor: nab

Nedostatkový lék digoxin byl dovezen ze Slovenska, je v českých distribučních skladech a postupně se bude rozvážet do lékáren. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to řekl Českému rozhlasu Radiožurnálu. Do konce tohoto týdne, jak dříve informovalo ministerstvo, tak zřejmě lék nebude ve všech lékárnách. Mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová ČTK řekla, že dodání léku do lékáren bude podle odhadu lékárníků trvat několik dní. Digoxin se používá u léčby pacientů se srdečním selháním a s poruchami srdečního rytmu na zpomalení tepové frekvence.

Lék digoxin už je v Česku. Nejpozději ve středu příštího týdne by mohl být v lékárnách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékárna, ilustrační foto

Výrobce léku, firma Zentiva, přivezla ze Slovenska asi 6 000 balení, což odpovídá měsíční spotřebě českých pacientů. Důvodem výpadku léku v lékárnách byla změna názvu léku na obalu. Lék není podle webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) dostupný od 10. prosince. Podle Bažantové z dodávky vyjdou přibližně dvě balení na jednu lékárnu, takže lék může být znovu obtížně dostupný.

„Obnovení standardních dodávek je podle držitele plánováno na začátek února 2019. Jakkoliv věříme, že výroba bude pokračovat podle ohlášení držitele, s nímž budeme samozřejmě i nadále v kontaktu a od něhož budeme vyžadovat průběžně aktuální informace, abychom mohli případně včas zareagovat a zajistit lék jinou cestou, prosíme lékaře, aby pacientům předepisovali pouze takové množství léčivého přípravku nezbytné na překonání tohoto období,“ uvedlo koncem roku Ministerstvo zdravotnictví.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Prezident

V čem myslíte, že je omezována kontrola prezidenta? Kdo a jak vůbec může kontrolovat prezidenta? A myslíte, že se Zeman nebo Pavel povyšují nad soudy? To podle mě ne, nad ostatní politiky to ano, ale asi se to fakt dalo čekat. Hodně se teď taky mluví o tom, že jde ústavní soud na ruku prezidentovi, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Andor Šándor: Ukrajinu nečeká nic příjemného

18:30 Andor Šándor: Ukrajinu nečeká nic příjemného

Bezpečnostní expert a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor v podcastu Startitup varoval, že vzt…