Lékař: Temná cesta, kterou se šíří covid. A nevíte o tom. Velmi nebezpečné

12.10.2020 10:54

Ten, kdo přijde do nemocnice s koronavirem, z ní už bohužel nemusí odejít živý. Tak nebezpečné umí být onemocnění covid-19. Lékař Jiří Sagan, který těmto nemocným pomáhá v první linii, důrazně požádal své spoluobčany, aby nosili roušky, protože oni sami mohou přečkat koronavirus bez obtíží, ale mohou nakazit někoho, koho tím ohrozí na životě. A nestačí jen nosit roušky.

Lékař: Temná cesta, kterou se šíří covid. A nevíte o tom. Velmi nebezpečné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Letné bylo zřízeno volební místo pro občany s pozitivními testy na Covid 19
reklama

Jiří Sagan z Kliniky infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava patří k lékařům, kteří bojují s koronavirem v první linii a má za to, že mezi tím, jak tuto nemoc vnímá on a jak ji vnímá široká veřejnost, existuje hluboká propast. Řada lidí má za to, že nemoc covid-19 je jen jakési lehké nachlazení a podle Sagana to tak v některých případech opravdu může být. Ale když se někdo s koronavirem dostane do nemocnice, už odtamtud nemusí odejít živý. Tak nebezpečný může být koronavirus.

Anketa

Máte důvěru v Romana Prymulu? (Ptáme se od 12.10.2020)

54%
46%
hlasovalo: 29266 lidí

Ti, kdo mají nějaké přidružené problémy, ať už je to vysoký krevní tlak, cukrovka, či jakékoliv jiné interní onemocnění, mají před sebou vcelku kvalitní život, pokud je dané onemocnění kompenzováno. Ale setká-li se takový pacient s covidem, pak ho to skolí dříve, než kdyby byl zdravý,“ upozornil Sagan pro server Lidovky.cz.

Tyto pacienty ohrožují i další nemoci, jako klasická chřipka, jenže Sagan připomíná, že to je sezónní záležitost, zatímco koronavirus je tu celý rok a momentálně se šíří ve velkém, takže je mnohem pravděpodobnější, že člověka napadne. A zatím na tuto nemoc nemáme ani vakcínu, ani nějaký konkrétní lék, který by léčil příčinu nemoci. Stávající léky jen ovlivňují vnější projevy nemoci. Pomáhají srazit teplotu a tak podobně.

Důležitým nástrojem v boji s koronavirem proto zůstávají roušky.

„Jde především o represivní opatření, jež brání nákaze. Naprosto zásadní jsou roušky, které přispívají k tomu, aby se nemoc nepřenášela v populaci. Strašně důležitý je pojem takzvaného superpřenašeče, jenž je asymptomatický, chová se jako by se nic nedělo, protože nemá žádné příznaky – a přitom vylučuje virus a přenáší jej na lidi kolem sebe. Může tak nakazit desítky jedinců, aniž by se dozvěděl, že on sám je nemocný. I proto jsou roušky naprosto zásadní. Pak jsou to i další věci, jako nezdržování se v kolektivech, dodržování hygienických pravidel a podobně,“ upozornil Sagan.

Lidé, včetně lékařů, kteří tvrdí, že jsou roušky k ničemu, by se podle Sagana měli raději věnovat tomu, čemu opravdu rozumí.

Vedle roušek je podle něj třeba dodržovat odstupy, protože koronavirus se šíří kapénkami - kýcháním či mluvením a pak je třeba pravidelně si mýt ruce.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj s migrací bude stát 252 miliard korun. EU chystá tučné odměny státům a další opatření

16:20 Boj s migrací bude stát 252 miliard korun. EU chystá tučné odměny státům a další opatření

Téma migrace se s létem pomalu, ale jistě vrací a s ním i otázka, co bude s problémem dělat Evropská…