Lékař v ČT: Vyhrožovat pacientům smrtí je už za hranou

07.02.2011 21:30

Podle výstředního lékaře Jana Hnízdila česká státní správa už svou podstatou přitahuje lidi, kteří mají nějaký psychický problém.

Lékař v ČT: Vyhrožovat pacientům smrtí je už za hranou

Hnízdil se dříve zviditelnil, když během napětí okolo ratifikace Lisabonské smlouvy začal s kolegy zpochybňovat příčetnost prezidenta republiky Václava Klause.

„Tento typ soustavy přitahuje stejný typ lidí, dravých, bez svědomí a bez zodpovědnosti," zhodnotil v pondělním Hydeparku alternativní lékař českou politickou scénu. Samotný systém prý také tvoří podmínky nevhodné k životu.

Protest lékařů je legitimní...

Nicméně údajný pokus o prohlášení prezidenta za nepříčetného označil Hnízdil za „úplný nesmysl", s kolegy prý pouze v obecné rovině diskutovali, že je v politice a mezi manažery vysoké procento lidí s poruchou osobnosti a poruchou charakteru, nicméně onu skandálnost prý celé věci dal až jakýsi novinář.

Debata se pochopitelně stočila i na nynější krizi ve zdravotnictví. Jan Hnízdil označil hromadnou výpověď v rámci iniciativy za naprosto férovou metodu protestu. „Strojvedoucí mohou zastavit vlaky, zemědělci mohou zaparkovat traktory u Strakovy akademie," ovšem lékaři podle Hnízdila takové možnosti radikálního protestu nemají.


...ale o smrti pacientů se nežertuje

Nicméně jako nevhodné mu přijde použití hesla kampaně „Náš exodus, váš exitus", vyhrožovat pacientům smrtí mu přijde za hranou lékařské etiky.

„Něco takového by z úst doktora, taková cynická věc by nikdy z úst doktora neměla zaznít," dodal.

Příliš „objektivismu" a medicínskofarmaceutická lobby

„Největší problém současné medicíny vidím v tom, že je objektivistická," pustil se expert na „komplexní medicínu" do diagnózy neduhů vlastního oboru. Podle něj nejsou nemoci jako takové samostatnými problémy, ale „tyto obtíže jsou takzvanou somatizací, ztělesněním životní obtíže člověka".

Nicméně na takové vysvětlení současná medicína odmítá přistoupit, protože je v područí „medicínskofarmaceutického komplexu," který je podle Hnízdila prolezlý korupcí a klientelismem a hledí pouze na vlastní zisk. Kdyby ale lékaři léčili člověka jako komplexní bytost, pak by ho i obtíží zbavili, ale to by farmaceutickým firmám zničilo podnikání, myslí si kontroverzní lékař.

Do politiky bych nešel, nejsem cvok

Nicméně že jeho slova padla na úrodnou půdu, dokázal i telefonát jednoho z diváků, který se představil jako Karel. „Co slovo, to perla, mluvíte většině národa z duše," pochválil Hnízdila volající a vzápětí se ho zeptal, zda by byl případně ochoten vést resort zdravotnictví.

„Já si myslím, že jsem si zachoval zbytky soudnosti," odmítl takovou možnost Jan Hnízdil a debatu uzavřel slovy o tom, že „v nemocné společnosti nemohou žít zdraví lidé". S tímto názorem koneckonců souhlasila i většina diváků, kteří v internetovém hlasování vyjádřili Janu Hnízdilovi osmaosmdesátiprocentní podporu.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbláznili se. Ta drzost! Mezi Bartošem a Dostálovou to vřelo

12:50 Zbláznili se. Ta drzost! Mezi Bartošem a Dostálovou to vřelo

Karel Havlíček se kroutil „jako špína nad kanálem“. Šéf Pirátů Ivan Bartoš se v nedělní Partii na CN…