Lékaře je třeba podpořit, ministerstvo s nimi nemluví, zdůrazňuje ČSSD

28.02.2013 14:50

Stínový ministr zdravotnictví ČSSD Jan Žaloudík zastává názor, že ministerstvo zdravotnictví nekomunikuje s lékaři o zcela zásadních věcech, jako je třeba financování chodu zdravotnictví. Sociální demokracie proto podle něj podporuje navázání dialogu. Podpořit je třeba také lékaře, kteří na pátek chystají protest, řekl Žaloudík na dnešní tiskové konferenci.

Lékaře je třeba podpořit, ministerstvo s nimi nemluví, zdůrazňuje ČSSD
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD
reklama

"Ta akce není nijak razantní, že by ohrožovala pacienty, není to žádná forma stávky," soudí Žaloudík. Lékaři si v pátek buď vezmou volno na odpočinek, nebo půjdou na preventivní vyšetření ke kolegům, jinak prý kvůli náporu práce zanedbávají péči o sebe. "Určitě zde nejde o platy lékařů, určitě jde spíše o to, že některé neuvážené kroky a zejména nekomunikace způsobují naprostou rozladu ve zdravotnictví," řekl na dnešní tiskové konferenci. "Protesty lékařů jsou dány jejich znalostí věci a možná, že dřív než občané chápou, co všechno se může ještě za ten rok vládnutí stát," poznamenal.

Čtyři pilíře změn

Podle něj se peníze ze systému vyvádějí například zvýšením daně z přidané hodnoty, nebo tím, že se již několik let nezvyšovala platba za státní pojištěnce. Vadí mu také, že do zdravotnictví nesměřují peníze vybrané na daních z alkoholu a tabákových výrobků.

Jako čtyři pilíře změn, které chce prosazovat, uvedl stabilizaci financování a veřejné kontroly nad penězi, stabilizaci vzdělávání, legislativy a rozdělení nemocnic na nezbytné a zbytečné. "To nadužívání zdravotní péče určitě neuregulujeme 30 nebo 50 korunami," podotkl. Domnívá se, že zdrojů peněz je celá řada, aniž by bylo nutné zvyšovat pojistné.

Heger prý ohrožuje kvalitu a dostupnost zdravotní péče

Zopakoval, že ČSSD je pro zrušení regulačních poplatků s výjimkou poplatku za hospitalizaci. Ten by chtěla omezit délkou třiceti dnů. Připustil, že by tak ve zdravotnictví ubyly tři až čtyři miliardy korun. U některých poplatků však podle něj možná bude nutné víc rozlišovat.

Páteční protest pořádá Česká lékařská komora (ČLK). Tvrdí, že ministr Leoš Heger (TOP 09) omezuje svými zákony a vyhláškami dostupnost, kvalitu a bezpečnost zdravotní péče. Příjmy od pojišťoven podle ČLK klesnou, což prý umožní úhradová vyhláška. ČLK ji chce napadnout ústavní stížností.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…