Lékaři prý podvádějí. Okrádají stát o desítky miliard ročně

22.09.2017 9:21

Páteční Lidové noviny přinášejí informace o tom, že lékaři často pojišťovnám vykazují lékařské úkony, k nimž vůbec nedošlo. Naproti tomu lidé, kteří by vyšetření opravdu potřebovali, se k němu mnohdy vůbec nedostanou.

Lékaři prý podvádějí. Okrádají stát o desítky miliard ročně
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto

Paní Soňa Havlová si zjišťovala, jaká vyšetření její lékař naúčtoval pojišťovně. A vytočila se doběla. „Úplně mě to vytočilo, protože v té době právě našli mámě rakovinu konečníku. Tak jsem ho pojišťovně udala. Dodnes se mi neozvali,“ líčí svůj zážitek s podvodným jednáním lékaře.

Podle deníku přitom není zdaleka jediná. Lékaři údajně tímto způsobem okrádají pojišťovny, tím i stát a daňové poplatníky o desítky miliard korun ročně. Nejen tím, že pojišťovnám účtují úkony, které nikdy neprovedli, ale třeba i tím, že pacientům předají sériovou ortézu, ale pojišťovně naúčtují ortézu na míru.

Situaci by mohla vyřešit elektronizace českého zdravotnictví. K informacím by se pak snadno dostali jak lékaři, tak pacienti, tak pracovníci pojišťoven. Řada lékařů však silně protestuje proti zavedení tzv. e-receptů. Prezident České lékařské komory např. nedávno v České televizi prohlásil, že tato data nemusí být dobře chráněna, což je nepřijatelné. Rozčiloval se také, že tu lékaři nejsou od toho, aby jen stále dokola zapisovali data do počítače. Musí se především starat o pacienty.

K nápravě situace by prý také pomohlo, kdyby spolu pojišťovny spolupracovaly a vyměňovaly si informace. Na Slovensku už to dělají a zrovna vyšetřují možný podvod se zdravotnickými pomůckami. Ptají se pacientů, zda dostali ortézy a další pomůcky vyrobené na míru nebo sériové. Většinou se dozvídajÍ, že šlo o sériové výrobky. Lékaři však pojišťovnám naúčtovali ortézy na míru.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

22:35 Třesk v Jablonci. Piráti po Praze 5 přišli o další radnici. Důvod překvapí

Nového primátora i koalici hlásí severočeský Jablonec nad Nisou. Je jím Jiří Čeřovský. Tak úplně nov…