Lékaři se chtějí soudit kvůli úhradové vyhlášce. A ministru Holcátovi vzkazují...

17.11.2013 2:32 odp.

Pokud Ministerstvo zdravotnictví nezmění svůj návrh úhradové vyhlášky na rok 2014, pokusí se Česká lékařská komora předpis opět zpochybnit u Ústavního soudu. Shodla se na tom velká většina delegátů brněnského sjezdu. Svůj nesouhlas s vyhláškou vyjádřili lékaři v jednom ze závěrečných usnesení. V ministerském návrhu se podle nich vůbec neodráží výhrady ústavního soudu k předpisu platnému v letošním roce.

Lékaři se chtějí soudit kvůli úhradové vyhlášce. A ministru Holcátovi vzkazují...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šéf České lékařské komory Milan Kubek

Sjezd přímo uložil prezidentu komory Milanu Kubkovi, aby podání návrhu na zrušení vyhlášky inicioval, pokud ministerstvo ve výsledném textu nezohlední jak nedávný nález ústavních soudců, tak připomínky komory. Lékaři se sami na /stavní soud obrátit nemohou, museli by jim pomoci zákonodárci. Naposledy za ně návrh podala skupina senátorů napříč stranami.

Vyhlášku by měl Holcát vyhodit

Důležitá vyhláška stanovuje hodnoty bodu, výši úhrad a regulační omezení pro následující rok. Na základě předpisu pak pojišťovny platí nemocnicím a lékařům, pokud se jim nepodaří dohodnout jinak. Návrh vyhlášky na příští rok představilo ministerstvo tento týden, následovala ostrá kritika ze strany komory, kvůli které svou plánovanou účast na sjezdu odřekl ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát. Lékaři v neděli vyzvali premiéra Jiřího Rusnoka, aby k Holcátovu kroku zaujal nějaké stanovisko.

„Ten návrh (úhradové vyhlášky) by měl pan ministr Holcát vyhodit, stejně tak by měl vyhodit tvůrce toho návrhu. Tvořili jej stejní lidé, kteří tvořili tu špatnou vyhlášku pana ministra (Leoše) Hegera," řekl ČTK Kubek. Do konce roku podle Kubka zbývá ještě dost času k přípravě vyhlášky, jež by zohledňovala stanoviska Ústavního soudu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: lze, čtkTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povídání s Nohavicou: Energie a lži Petra Fialy. V Ostravě došlo k setkání

14:40 Povídání s Nohavicou: Energie a lži Petra Fialy. V Ostravě došlo k setkání

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu a kandidátka na prezidentku Alena Vitásková se rozhodla…