Leonardo DiCaprio a Obamův viceprezident promluvili o věcech, ze kterých by se Václavu Klausovi udělalo špatně

21.01.2016 10:01

Americký viceprezident Joe Biden a slavný herec Leonardo DiCaprio vystoupili na světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu s tématy, proti kterým se ostře vymezuje Václav Klaus. Biden vyzval k boji za práva homosexuálů a DiCaprio zase hovořil o „bezohledné chamtivosti“ firem, které těží ropu či uhlí a ničí tak životní prostředí.

Leonardo DiCaprio a Obamův viceprezident promluvili o věcech, ze kterých by se Václavu Klausovi udělalo špatně
Foto: europarl.europa.eu, tan
Popisek: Viceprezident USA Joe Biden navštívil Evropský parlament
reklama

¨

Právě boj za práva homosexuálů, lesbiček, bisexuálů a transsexuálů, kteří čelí ve svých zemích represi, je jedním z klíčových témat letošního setkání politiků, ekonomů a byznysmenů z celého světa. Biden přímo vyzval mocné světové byznysmeny, mezi kterými nechyběli předseda představenstva a generální ředitel společnosti Coca Cola Muhta Kent a mnozí další, aby se zasadili o změnu postojů zemí, kde jsou práva těchto menšin pošlapávána. Agentura Reuters zmiňuje Rusko a Nigérii, ale jistě se sluší a patří dodat, že se tato problematika týká především muslimských zemí a v prvé řadě věrného amerického spojence Saúdské Arábie.

Více o vystoupení amerického viceprezidenta najdete ZDE.

„Můžete změnit směřování celé této debaty a dát vládám v inkriminovaných zemích najevo své postoje,“ uvedl Biden s tím, že také prezident Barack Obama na problematiku represe LGBT komunity při setkání s politickými vůdci upozorňoval. „Měli jsme na toto téma několik hádek hned se čtyřmi světovými vůdci,“ rozohnil se Biden rozčílený spravedlivým hněvem a bouchal pěstí do svého řečnického stolku. Zdůraznil dále, že v žádné kultuře neexistuje reálný důvod diskriminovat lesbičky, homosexuály, bisexuály nebo transsexuály. „Lidé si zvykli s odkazem na svoje údajné kulturní zvyky dělat sexuálním menšinám mnohdy opravdu strašlivé věci.“

Jak agentura Reuters uvádí, prezident největší lidskoprávní americké organizace Human Rights Campaign Chad Griffin následně vyzval šéfy nadnárodních korporací, aby přímo v Davosu s touto problematikou konfrontovali vůdce zemí, kde jsou proti zástupcům sexuálních menšin uplatňovány nenávistné zákony. „Zástupci nadnárodních firem měli klíčový podíl na legalizování sňatků mezi osobami stejného pohlaví v mnoha zemích světa. Společnosti jako Google, Twitter a eBay dokonce zveřejnily video, ve kterém jejich zaměstnanci vyjadřovali podporu před referendem v Irsku, kde se tato otázka bude řešit,“ uvádí Reuters.

Pozornost v Davosu vzbudil vedle Bidena také čerstvý držitel Zlatého glóbu Leonardo DiCaprio, který byl oceněn za svoji činnost v rámci boje proti klimatickým změnám. Přímo na světovém ekonomickém fóru také oznámil, že daroval patnáct milionů dolarů na projekty spojené s ochranou životního prostředí a vyzval zástupce velkého byznysu, aby se také oni ve větší míře zasadili o pomoc v boji proti klimatickým změnám. „My prostě nemůžeme dovolit chamtivým společnostem těžícím uhlí, ropu a plyn, aby zničily budoucnost lidstva. Tyto subjekty pro zachování svých finančních zájmů dokonce přímo popírají jasné důkazy klimatických změn,“ kritizoval ve spravedlivém hněvu DiCaprio.

Více o vystoupení amerického herce je ZDE.

„Už toho bylo dost. Víte to lépe než já a ví to ostatně celý svět. Historie jednou označí konkrétní viníky, kteří za tuto devastaci životního prostředí nesou hlavní zodpovědnost,“ dodal DiCaprio, ke kterému se připojili také rapper a podnikatel v jedné osobě Will.i.am, dánský umělec Olafur Eliasson a čínská herečka Yao Chen coby laureátka ocenění v rámci Crystal Awards. DiCaprio a americký rapper ve svých projevech ocenili i podporu zakladatele společnosti Microsoft Billa Gatese ve snaze prosadit v budoucnosti „nulové emise“. Stejně tak vyzdvihli jeho úsilí v boji za utlačované menšiny. Čínská herečka Chen potom byla oceněna za svoji práci pro Agenturu OSN pro uprchlíky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Ani za 50 tisíc dolarů bych se nenechal zabít.” Afghánistán: Generál Šándor natvrdo

4:39 ,,Ani za 50 tisíc dolarů bych se nenechal zabít.” Afghánistán: Generál Šándor natvrdo

„Nesouhlasím s názorem pana prezidenta, ke kterému se teď přidává premiér Babiš a někteří další poli…