Letecký boss: Kalousek a další prodali ČSA za cenu poloviny jednoho motoru

14.03.2013 9:15

Spolumajitel soukromé letecké společnosti Travel Service Jiří Šimáně má za to, že stát mohl za prodej ČSA získat podstatně více peněz. Podíl ve výši 44 procent v ČSA koupila jihokorejská Korean Air za šedesát sedm a půl milionu korun, což je cena poloviny motoru Boeingu 737 série 800. Jinak ale v rozhovoru pro čtvrteční Lidové noviny hodnotí Korean Air jako zajímavého partnera pro ČSA.

Letecký boss: Kalousek a další prodali ČSA za cenu poloviny jednoho motoru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Letiště Václava Havla, ilustrační foto

"Je to poloviční cena motoru Boeingu 737 - 800. Víc to komentovat nebudu," prohlásil Šimáně, jehož společnost v souvislosti s ČSA také podala žalobu o dvě a půl miliardy korun. Podstatou sporu byl fakt, že Travel Service odvádí v Česku daně a tyto jsou pak použity i ve prospěch ČSA jako státního podniku v konkurenčním boji s Travel Servicem.  

Sám chtěl koupit ČSA za miliardu

Za zmínku stojí, že v roce 2009 chtěl ČSA koupit i sám Šimáně, a to za miliardu korun, pokud bude firma oddlužena. Ministr financí ale tuto nabídku odmítl s tím, že společnost odmítla složit zálohu. Šimáně k tomu dodává, že to záloha nebyla složena z logických důvodů a více se k tomu nechce vracet.

Ke spojení ČSA s Korean Air v závěru rozhovoru prohlašuje, že jde o zajímavé partnerství, u něhož si sám přeje, aby bylo úspěšné. Korean Air totiž nevnímá jako přímou konkurenci. "Korean Air je úplně jiná společnost, to bychom si příliš troufali, kdybychom se chtěli označit za konkurenci. Myslím si, že i jejich cíle v Evropě se liší od našich," poznamenává Šimáně.

Bez strategického investora by ČSA nakonec zahynuly, zdůrazňuje Kalousek

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ve středečních Událostech České televize prodej části ČSA i za tak nízkou cenu jasně obhajoval. Poukázal na to, že bez strategického investora by stát vedl marný boj o přežití ČSA a tento boj by nakonec stejně skončil krachem společnosti.

"Je to férová cena a odpovídá těm čtyřiceti čtyřem procentům, které odprodáváme. Ale tady vůbec nejde o cenu, já bych rád řekl docela jasně, že poměrně dlouhý čas máme před sebou jen dvě varianty. Buď najdeme schopného strategického investora, nebo povedeme marný boj o život, který skončí krachem ČSA," vykreslil neradostnou alternativu šéf státní kasy.

Letecký přepravní byznys je podle Kalouska v Evropě již několik let ztrátový a společnosti, které nenajdou strategického partnera, končí. To je vidět i na osudu maďarského, rakouského či švýcarského přepravce. "Jsme poctěni vstupem Korean Air a mohu říct jediné. Budoucnost ČSA je zajištěna," uzavřel své vystoupení v ČT ministr financí. Prodej podílu ČSA proto považuje za vynikající úspěch.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Roztržka ve studiu ČT: „Skáčete nám do řeči, dokud neřekneme, co chcete slyšet!“ Moravec přivedl do varu Filipa

15:35 Roztržka ve studiu ČT: „Skáčete nám do řeči, dokud neřekneme, co chcete slyšet!“ Moravec přivedl do varu Filipa

V první hodině Otázek Václava Moravce v České televizi se utkali první místopředseda hnutí ANO a pos…