Letouny CASA jsou opět ve vzduchu. Zatím jde jen o kontrolní lety

2. 2. 2012 19:29

Letouny CASA se zase vrátí do vzduchu. Jejich kontrolní lety povolil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Stroje měly zakázáno létat od října, kdy se na nich objevila závada.

Letouny CASA jsou opět ve vzduchu. Zatím jde jen o kontrolní lety
Foto: wikipedie.cz
Popisek: Bývalý ministr obrany Martin Barták
reklama

"Na základě výsledků technické přejímky letounu včetně dokumentace rozhodl náčelník Generálního štábu AČR povolit provedení kontrolních letů, které se uskuteční u všech letounů v následujících dnech za účelem ověření stability navigačních systémů letounů. Pokud proběhnou kontrolní lety bez závad, budou letouny uvedeny do plného provozu," uvedla mluvčí štábu Jana Růžičková.

Letouny CASA se tak opět vrátí do vzduchu. Nelétaly od konce října, když se na jednom z nich objevila porucha. Podobné problémy, kdy se musel jejich provoz odstavit, se objevily už třikrát.

Ministerstvo obrany tak rozhodlo, že pokud nebudou španělské letouny v bezvadném stavu do konce května, odstoupí od smlouvy na nákup.

Na letounech se objevují problémy s navigačním displejem nebo na samotných motorech. Poprvé byly lety pozastaveny loni v únoru, a to kvůli tomu, že se jeden z nich během cvičného letu znenadání propadl o několik desítek metrů dolů.

Nákup letadel CASA byl podle médií i některých odborníků podezřelý. Kontrakt byl podepsán den před nástupem tehdejšího náměstka Martina Bartáka do funkce ministra. Podle Evropské komise navíc ČR nedodržela předpisy týkající se zadávání veřejných zakázek, když o tomto nákupu rozhodla bez výběrového řízení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil." Další dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

4:44 „Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil." Další dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

ParlamentníListy.cz přinesly v neděli několik ukázek týkající se knihy novináře Radka Kedroně. Popis…