Lex Babiš ve sněmovně. Pirát Michálek chce ztížit vlastnictví médií

08.02.2023 6:31

Poslanci by dnes měli schvalovat organizační změny v Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Do novely se zřejmě dostane sporné zpřísnění zákona o střetu zájmů zejména ohledně vlastnictví médií. Ve sněmovním finále je také například návrh na administrativní zjednodušení zadávání veřejných zakázek.

Lex Babiš ve sněmovně. Pirát Michálek chce ztížit vlastnictví médií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Michálek a Ivan Bartoš

Do novely o změnách v takzvaném dohledovém úřadu chce koalice vložit pozměňovací návrh skupiny vládních poslanců v čele s Jakubem Michálkem (Piráti), který zpřísňuje zákaz vlastnictví médií a přijímání dotací a investičních pobídek. Například média by politici nemohli převádět na osobu blízkou nebo do svěřenského fondu, za porušení povinností by hrozily vyšší pokuty. Úřady by mohly nařídit i prodej média.

Jde o ustanovení, která jsou vzhledem k aktivitám předsedy opozičního hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše obecně známá pod označením lex Babiš. Babiš po nabytí účinnosti ustanovení o zákazu vlastnictví médií a získávání dotací a investičních pobídek v roce 2017 vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů. Pod Agrofert spadá i skupina Mafra, jež patří k největším mediálním domům v Česku.

Změny v dohledovém úřadu mají podle vlády zlepšit jeho kontrolní roli a vymahatelnost práva. Novela počítá například s tím, že vrcholným orgánem úřadu bude nově pětičlenné kolegium, které převezme část pravomocí předsedy úřadu.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Novela o veřejných zakázkách má obecně ulevit zadavatelům i uchazečům od administrativy. Podle vlády nezavádí nová práva a povinnosti, které by představovaly podstatné ekonomické dopady, ale reaguje na praktické zkušenosti s fungováním nynějšího zákona.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Michálek ? Jen domýšlivý hlupák !, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusebříza , 08.02.2023 9:56:12
Děkujme totalitě, že vychovala zedníky, elektrikáře a machry ve svém oboru. Dnes máme jen " specialisty ", které nikdy nikdo neviděl nic vybudovat.

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Něco se chystá.“ Ukrajina nemá lidi, Rusové žhaví dráty, v USA sváteční volno, varuje analytik

7:55 „Něco se chystá.“ Ukrajina nemá lidi, Rusové žhaví dráty, v USA sváteční volno, varuje analytik

Ukrajina tlačí na to, aby mohla západní zbraně typu Storm Shadow nebo ATACMS používat i na ruské úze…