Lež z ČT, kvůli které šel novinář málem sedět. Teď začal mluvit

13.02.2019 16:59

Novinář Marek Přibil se na webu PPmagazín.com rozepsal o důkazu, jak pořad veřejnoprávní České televize Newsroom ČT24 vytvořil poškozující a manipulativní fake news.

Lež z ČT, kvůli které šel novinář málem sedět. Teď začal mluvit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Vzpomíná na to, jak v roce 2016 v deníku MF Dnes publikoval článek pod názvem Chovancův ostrý řez: ministr vyměnil klíčové poradce. Psal o tom, jak na vnitru skončili poradci Turek, Vaigel a Hrdá. Podle jeho slov šlo o hlavní sdělení článku, jež bylo samozřejmě pravdivé. „Součástí článku byla i informace, že paní Marcela Vlasáková (ČSSD) proti jednomu z odcházejících poradců – Romanu Vaigelovi (ČSSD) – iniciovala policejní prověřování, a to konkrétně prostřednictvím dvou trestních oznámení podaných za 1. na OSZ Zlín dne 27. 4. 2015 a za 2. dne 23. 7. 2016 na VSZ Olomouc. Tato dvě oznámení na Vaigela podala Vlasáková kvůli podezření z padělání maturitního vysvědčení,“ dodal dále Přibil.

Anketa

Jste pro vyšší zdanění zisků zahraničních firem v Česku?

97%
3%
hlasovalo: 12037 lidí

Následně už se věnoval právě pořadu veřejnoprávní České televize, z něhož se dozvěděl, že je v souvislosti s tímto článkem trestně stíhanou osobou. „Informacemi z trestního řízení vždy disponovali mnohem dříve nežli já právě novináři Newsroomu, docházelo k flagrantnímu porušení novinářské práce – etiky,“ poznamenal Přibil a připojil příklady, kdy jej pořad poškodil, protože on sám v novinovém článku podal zcela jinou informaci, než jak ji divákům podal pořad veřejnoprávní televize.

„ČT mi vložila do úst slova, která jsem nikdy nevyřkl; připsala mi nikoli moji, ale doslovnou citaci paní Vlasákové, což bylo v mé situaci zásadní, jelikož to rozpoutalo mediální smršť. Ta významným způsobem poškodila moji zbývající pověst; šlo o desítky a desítky článků ostatních médií, která převzala bez ověření informace ČT – o desítky a desítky článků o tom, jak jsem dehonestoval pana Vaigela, o tom, jak jsem napsal pomlouvačný článek a jak mi za to hrozí dva roky vězení za pomluvu,“ poznamenal Přibil.

Ve svém textu také upozornil na pravomocné usnesení z listopadu 2018, kdy byl krajským soudem v Brně zproštěn jakéhokoli obvinění z pomluvy. „Trestní stíhání bylo s okamžitou platností zastaveno. Pravomocně,“ podotkl Přibil.