Ležáky si připomenou 77. výročí vypálení nacisty

23.06.2019 6:33

Vypálení osady Ležáky na Chrudimsku a vyvraždění tamních obyvatel nacisty před 77 lety připomene dopoledne pietní shromáždění v místech, kde vesnice stála. Shromáždění začne bohoslužbou, následovat bude položení věnců, čtení jmen zavražděných obyvatel obce a projevy hostů v čele s předsedou vlády Andrejem Babišem. Zprávu přinesla ČTK.

Ležáky si připomenou 77. výročí vypálení nacisty
Foto: Památník Ležáky
Popisek: Památník Ležáky

Vzpomínkový akt asi půl hodiny před polednem zakončí zapálení ohně a seskok parašutistů. Vzpomínkové akce se každoročně účastní stovky lidí včetně představitelů státu.

Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 jako odvetu za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic. Gestapo odhalilo, že parašutisté vyslaní z Británie udržovali z Ležáků vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. „Tato krutá pomsta měla za následek smrt 51 obyvatel z Ležáků. Hned v tento osudný den bylo na pardubickém popravišti zastřeleno 33 obyvatel. Další popravy pokračovaly 25. června a 2. července. O život přišlo dalších pět ležáckých obyvatel a více než 40 členů pardubické odbojové organizace,“ uvedli v tiskové zprávě zástupci Památníku Ležáky.

Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich našlo smrt 25. července v plynových vozech ve vyhlazovacím táboře Chelmno. Konce války se dožily pouze dvě ležácké děti – sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy vybrané na převýchovu do Německa. Osada byla vyrabována, vypálena a kompletně srovnána se zemí.

Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou, vesnici připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty vypadáš... Z ČSSD před schůzí u Zemana vypadly silné věci. Xaver jen koukal

8:35 Ty vypadáš... Z ČSSD před schůzí u Zemana vypadly silné věci. Xaver jen koukal

Poslanec ČSSD a starosta Náchoda Jan Birke přijal pozvání do studia XTV k Luboši Xaverovi Veselému. …