Lhaní a zneužívání musí vadit každému slušnému člověku, pronesl v rozhlase rektor Zima. Univerzity proto budou mezi lidi šířit „pravdu o EU“

05.04.2019 18:26

Do studia Českého rozhlasu zavítal rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Rozhodl se apelovat na posluchače, aby šli ke květnovým volbám do Evropského parlamentu a aby v těchto volbách dali jasně najevo, co si o EU myslí. Pokud to lidé neudělají, nesmí se prý divit, že nastane kupříkladu takový chaos, jaký dnes sledujeme ve Velké Británii v souvislosti s brexitem. Ale aby lidé mohli jasně říci, co si o EU myslí, musí mít o EU přesné informace a nikoli jen kupu dezinformací.

Lhaní a zneužívání musí vadit každému slušnému člověku, pronesl v rozhlase rektor Zima. Univerzity proto budou mezi lidi šířit „pravdu o EU“
Foto: Repro Facebook
Popisek: Prof. Zima, rektor UK
reklama

Zima mimo jiné vysvětlil, proč se české univerzity rozhodly rozšířit mezi lidi pravdivé informace o Evropské unii. Vadí jim totiž, kolik zavádějících, nepřesných i lživých informací se šíří v českém veřejném prostoru.

„Lhaní a zneužívání lidí by mělo vadit každému slušnému člověku, nejen pokud jde o Evropskou unii,“ zdůraznil Zima s tím, že by lidé měli sledovat, co se v EU děje a aktivně se na tomto dění podílet. „Paradoxem je, že volby do Evropského parlamentu mívají velmi nízkou účast nejen u nás, ale i jinde v Evropě. Je to takový demokratický deficit. Čím více něco kritizujeme, v Čechách často v hospodách a v tom veřejném prostoru, tím méně chodíme k volbám,“ poznamenal Tomáš Zima.

Měli bychom vést debatu o tom, jakou Evropu jasně chceme a posléze svůj názor vyjádřit i ve volbách. Měli bychom se zamyslet nad tím, jaké výhody nám Unie přináší, možnost cestovat, pracovat v zahraničí, studovat v zahraničí a tak podobně. A jaká má slabá místa. Na tato slabá místa bychom měli upozornit a pokusit se je spravit.

„Tady je ten moment voleb, abychom tam měli své zástupce, kteří budou hájit naše zájmy i v takových otázkách, zda má být super Evropa, jak si to představuje třeba (francouzský prezident) Macron s (německou kancléřkou) Merkelovou, kde by se měly národní státy ‚rozpustit‘, nebo by národní státy měly zůstat v tom současném stavu spojené v Evropské unii. To je debata, která se bude odehrávat nejen u nás. A je to apel na to, aby lidé šli k volbám a vyjádřili svůj názor,“ vyjádřil svou představu rektor Univerzity Karlovy.

Právě pokud se lidé nebudou bát zapojit do debaty a jasně řeknou co si přejí, bude to Evropu rozvíjet. Pokud nebudeme otevřeně debatovat a nebudeme klást na stůl fakta, může u nás nastat chaos, jaký dnes vidíme ve Velké Británii.

„Jenom se podívejme na tu Británii, to je komedie. O tom by se daly natáčet komiksy. Britští zemědělci pláčou, že 40 procent farem může zkrachovat, ale v těchto oblastech řada lidí hlasovala pro vystoupení z Evropské unie. Řada mezinárodních firem opouští londýnskou City a podobně. Tak se jen podívejme na ten chaos, který nastává v jedněch z nejsilnějších zemí Evropy,“ doporučil Zima všem těm, kteří si myslí, že by nemuseli vyjadřovat své názory v debatách a posléze by nemuseli jít k volbám.

Češi, Moravané a Slezané mají někdy o fungování EU zkreslené představy. Rektor Univerzity Karlovy to přičítá na vrub politiků, kteří o EU málo informují občany. Ale také médiím, které si často vybírají jednu zajímavou informaci, vytrhnou ji z kontextu a tím se zrodí nepřesná zpráva o tom, co se v EU děje.

„Teď třeba je to nařízení, které se týká autorských práv. A hovoří se o tom, že internet bude omezován a podobně. Ale nehovoří se o tom, že ta směrnice v jiných článcích říká, že využití těch publikaci pro vědecké účely a pro vzdělávání je z toho vyňato, že se budou moct zpřístupňovat i stará a méně dostupná díla. Nehovoří se vůbec o těch pozitivech. Mně přijde, že často novináři chtějí jen ta negativa, jen to špatné, ale nepíší o tom, co přináší pozitivního. Ti naši europoslanci, kteří pro to hlasovali, si to dali na misky vah. A na druhou stranu, pokud někdo něco vytvoří, tak nechce, aby to bylo zcizováno. A v tom elektronickém prostoru je to velmi časté a divoké,“ podotkl Zima.

Pozornost věnoval také stávkám studentů za záchranu planety. Zima ocenil, že lidé projevili svůj názor a ukázali, že jim osud planety není lhostejný. Současně je však třeba zohlednit to, že již dnes velké průmyslové koncerny omezují produkci emisí, ale lidé na malých městečkách stále v kotlích pálí ledacos, nejen kvalitní uhlí a dřevo. Stejně tak bychom neměli zapomínat na to, že řada rostlin, které se zpracovávají v bioplynových elektrárnách, devastuje půdu. Měli bychom si také uvědomit, že nemáme moře, z něhož bychom mohli čerpat energii a musíme tedy kalkulovat i s výstavbou nových bloků jaderných elektráren.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Akce, jedem! Kalousek před kamerou ČT vykoupal Schillerovou

16:40 Akce, jedem! Kalousek před kamerou ČT vykoupal Schillerovou

Vláda Andreje Babiše (ANO) si od zavedení digitální daně slibovala další zdroj příjmů na financování…