Akce současných a bývalých studentů, na kterých si různé generace připomínají události 17. listopadu, pokračovaly před polednem na Albertově zpěvem české a slovenské hymny. Po zpěvu hymny lidé zavzpomínali na události roku 1939 a roku 1989.
Jako první si vzal slovo rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Rektor připomněl, že v roce 1939 lidé vyprovodili zemřelého studenta Jana Opletala na cestě na rodnou Moravu. V roce 1989 naštěstí nikdo nezemřel, ale obě tato data spojuje podle Zimy myšlenka žití v demokracii, ale také myšlenka spolupráce. „Pokud budeme společní a jednotní, tak svobodu a demokracii vždy uhájíme,“ zdůraznil rektor.
Po Zimovi promluvil předseda Rady vysokých škol prof. Milan Pospíšil. Ten všechny přítomné vyzval, aby se zajímali o veřejné dění a především, aby spolu komunikovali. „Já budu mít spíše prosbu k vám, k současnosti. Ta současná doba je uspěchaná a strašně podporuje individualismus, strašně moc podporuje úspěch každého jednotlivce a málo se myslí na věci veřejné. Málo se komunikuje, a to je chyba. Nejsme se schopni domluvit na tom, co je pro nás tou prioritou do budoucna. Ale jste tady vy studenti, členové společenství, které spolu je schopné komunikovat. Musíte dokázat veřejnosti, že nejste uzavřená elita a že máte vizi, jak tato země bude vypadat za pět, za deset a za padesát let,“ podotkl profesor Pospíšil. Učitelé podle něj mohou vytvořit zázemí, ale konkrétní aktivitu musí vyvinout sami studenti.
Za slovenské studenty na Albertově promluvil předseda Studentské rady vysokých škol Bálint Lovász. Za všechny studenty poděkoval, že mohou rozhodovat o svém osudu. Mohou dosahovat úspěchů, mohou i krachovat a také nemusí dělat nic. Je to na nich. „Můžeme být i líní a můžeme nechat jiné, aby rozhodovali z nás,“ uvedl Lovász. „Svoboda a demokracie nejsou hračkou v rukách sebestředných uzurpátorů moci. Můžeme a musíme říct, že kdo dnes opovrhuje svobodou a opovrhuje i liberální demokracií, opovrhuje společenským zřízením, které v historii lidstva zajistilo člověku ten nejlepší život,“ řekl slovenský student.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
1989 , komunisté , školství , 17. listopad , sametová revoluce
autor: mp
To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?
Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?
Další články z rubriky

20:27 „Přirovnáváte lidi s jinou orientací ke zvířatům?“ Dusno u Rakušana
Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se na sociální síti X ostře vymezil vůči svému koal…
- 13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?
- 17:45 „Tak začíná deep state.“ Armádní spis k volbám? Vážná slova
- 14:00 Kuchaře z Prostřeno v exekuci udělal jednatelem. A létaly miliony
- 10:53 449 Kč za knihu myšlenek Petra Fialy. Premiérův „spolek pro moderní politiku“
- 4:46 Ceny tak nízké, že se Čech v Itálii začal modlit přímo v supermarketu