Lidé jsou bez příznaků, ale odmítají zůstat doma. Prymula nabádal občany ke zodpovědnosti, Moravec jen koukal

28.06.2020 14:34

Ve druhé hodině Otázek Václava Moravce se setkali vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula a epidemiolog Jiří Beran. Debatovali o tom, zda a kdy můžeme počítat s nástupem další vlny čínského koronaviru v Česku.

Lidé jsou bez příznaků, ale odmítají zůstat doma. Prymula nabádal občany ke zodpovědnosti, Moravec jen koukal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví

V sobotu bylo v Česku objeveno nových 260 případů nemoci covid-19.

Prymula hned na úvod prozradil, že ho ten nárůst překvapil „Trochu ano, protože v této lokalitě byla představena určitá opatření v dolech, které tam jsou, a ukazuje se, že ta opatření pravděpodobně nejsou dostatečná,“ upozornil profesor Prymula – s tím, že v tuto chvíli nepřibývají lidé v nemocnicích, ale epidemiologicky je třeba mít se na pozoru, aby se to nezměnilo.

Významné nárůsty v tuto chvíli sledujeme jen v Moravskoslezském kraji. Všude jinde je situace klidná a úkolem systému je, aby to tak zůstalo.

Jiří Beran konstatoval, že je důležité sledovat spíše to, zda zdravotnický systém zvládá pečovat o těžší případy. Pokud to zvládá, není prý třeba se děsit. V tuto chvíli je ten podíl nemocných hospitalizovaných kolem 4 procent... „Z tohoto pohledu ten vzestup není tak dramatický,“ poznamenal Beran.

Z pohledu smrtnosti nemoci covid-19 se Česko pohybuje na hladině 3 procent; v USA je to 5 procent a v Evropě 8,5 procenta. To podle Berana naznačuje, že když nám počet nemocných nenarůstá, nenarůstá počet hospitalizovaných a počet zemřelých, tak je situace pod kontrolou.

„Ale na druhé straně se objevují případy lidí, kteří jsou bez příznaků, tedy jsou nemocní, ale odmítají být doma. To je problém. Je zodpovědností každého, aby v tu chvíli byl 14 dní doma,“ důrazně doporučil divákům Beran.

Především lidem z rizikových skupin doporučil, aby se nechali očkovat proti chřipce, protože souběh koronaviru a klasické chřipky může představovat určitý problém... a k tomuto souběhu téměř jistě dojde – a očkování proti chřipce situaci zjednoduší.

Prymula před kamerami prohlásil, že by osobně neměl nic proti tomu, aby se zdravotníci povinně očkovali proti chřipce.

Tak či onak ale, podle Berana, musí se pracovat na vakcíně proti koronaviru. „Není žádné třetí cesty. Buď člověk onemocní nemocí covid-19 – nebo proti němu bude imunizován,“ řekl jasně Beran.

Podle Prymuly by se vakcína mohla vyrábět už na počátku příštího roku, a to dokonce i na českém území.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…