Lidé nejčastěji hledají životopis knížete. Zájem je i o Zemana a Babiše

13.01.2014 17:10

Nejvíce navštěvovanou stránkou na české Wikipedii se loni stala stránka politika a prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga, kterou zhlédlo celkem 551.095 uživatelů. Schwarzenberg nebyl jediným politikem v první desítce nejvyhledávanějších hesel. Spolu s ním se mezi deset nejvyhledávanějších dostali také Miloš Zeman a Andrej Babiš. V anglické verzi bezkonkurenčně zvítězilo heslo Facebook, které si prohlédlo 30,4 milionu uživatelů.

Lidé nejčastěji hledají životopis knížete. Zájem je i o Zemana a Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Živé vysílání z divadla Hybernia v Praze přineslo finální utkání Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga v boji o Hrad

Mezi nejvyhledávanější termíny v české Wikipedii se loni zařadily různé zeměpisné názvy. Nezvykle vysoký byl i počet politiků a státníků, žijících i nežijících. V první padesátce nejhledanějších výrazů se ocitly také Karel IV., T. G. Masaryk a Václav Havel, dále Adolf Hitler a Napoleon Bonaparte. Na 52. příčce se ocitly stránky nazvané Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2013. V anglické verzi je přitom prvním politikem mezi nejvyhledávanějšími stránkami zesnulý bývalý prezident JAR Nelson Mandela na 16. příčce. Současný americký prezident Barack Obama skončil na 47. místě.

Nejvyhledávanější heslo z anglické verze byl Facebook

Češi příliš nevyhledávali ani různé filmové hvězdy a celebrity. Výjimkou je snad pouze britsko-irská chlapecká hudební skupina One Direction na 13. příčce. Oblíbené byly však stránky s českými spisovateli.

Nejvyhledávanější heslo z anglické verze, Facebook, v české verzi skončilo těsně za první desítkou. Facebook přitom patřil mezi nejvyhledávanější i v dalších jazykových verzích. První příčku obsadil ve verzích ve francouzském a portugalském jazyce a arabštině a v první desítce byl třeba i ve verzi v rumunštině, španělštině, maďarštině, turečtině, řečtině, vietnamštině, slovinštině, italštině a také v indické verzi.

Češi však hledali i jiné informace. Přes 230.000 uživatelů se zajímalo o stránku s názvem formát papíru a více než 200.000 se podívalo na termín zavináč. Téměř 138.000 uživatelů se zajímalo o termín lidský penis. Ve stovce nejhledanějších jsou také výrazy jako infekční mononukleóza, kočka domácí, marihuana, plemena psů, schizofrenie a samozřejmě mistrovství světa v ledním hokeji.

Slováci hledali hru Go

Na Slovensku patřily mezi nejoblíbenější výrazy Slovensko, desková hra Go a Bratislava. Ani zde se Facebook nedostal do první desítky.

Internetová encyklopedie Wikipedia byla spuštěna 15. ledna 2001 a pro mnoho lidí se od té doby stala prvním místem, kde hledají informace. V současnosti má asi 285 jazykových mutací. Česká verze Wikipedie zahájila činnost v roce 2002, nyní má již 284 tisíc článků.

Seznam nejvyhledávanějších odkazů sestavil softwarový inženýr Johan Gunnarsson za pomoci nástrojů dostupných na Wikimedia Tools Labs, uvedl server digitaltrends.com.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok: Na Zemana veřejně vybafl Vladimír Hučín a bylo to naprosto nezapomenutelné. Prezident nejdrsněji zesměšnil Kalouska

20:55 Šok: Na Zemana veřejně vybafl Vladimír Hučín a bylo to naprosto nezapomenutelné. Prezident nejdrsněji zesměšnil Kalouska

V rámci své šesté návštěvy Olomouckého kraje zavítal v úterý pozdě odpoledne prezident České republi…